Salona incir ağacı dikmeye var mısınız?

Salona incir ağacı dikmeye var mısınız?
Cumartesi 23.05.2020
ABONE OL
Şu sıra hazır evdeyken herkes eviyle kafayı bozmuş durumda. Bahçesi olan bulduğu toprağı bağa bostana çeviriyor. Ekiyor, biçiyor, keyfini sürüyor. Ama ağaç yetiştirmek, meyve almak için bahçe şart değil.
Zira son günlerde evde yetiştirilen ağaçlara inanılmaz talep olmuş durumda. Evin içinde de olsa dışında da limon ağacı eve enerji getirmiyor mu!
O halde gelin evde kolayca yetiştirebileceğiniz, saksıya konan ağaçlara bir bakalım. Hem bakımlarıyla ilgilenirken zaman daha çabuk geçer. Evet bakımları çok zor değil ama biraz da ilgi istiyorlar.

YAPRAKLARININ HASTASIYIM
Bu ara ev içine muz ağacı bakıp duruyorum. Meyvesi değil derdim ama yapraklarının bildiğiniz hastasıyım. Diğer meyvelere göre biraz daha ilgi ve özen gerektiriyor muz ağacı, tek endişem bu açıkçası.
Toprağın pH değeri iyi olmalı, mümkün olduğunca güneş almalı, rüzgardan mutlaka sakınmalı gibi kuralları var.
Bu arada saksıda yetiştirmeye uygun muz çeşitleri cüce muz olarak da geçen türler.

MADEM PAHALI O HALDE EVDE YETİŞTİRMELİ
Avokado fiyatı tüm dünyada tavan yapmış durumda. Oysa ki mutfakların vazgeçilmezi, süper yiyecekler listesinin gediklisi olmaya başlamıştı. O halde bir avokado ağacı alarak bu soruna son verebiliriz. Hem görüntüsü hoş hem de ev içerisinde de yetişiyor.
Bu arada yetiştirmek için ağacı dışarıdan almanıza gerek yok. Çekirdeğini suda bekletip, üç kürdan batırıp filizlenmesini bekleyebilirsiniz.
Yaklaşık üç ila altı haftada çekirdeğin filizlendiğini göreceksiniz. Görmezseniz başka bir çekirdekle yeniden deneyebilirsiniz.
Hem suyu hem güneşi seven bir bitki olduğunu unutmayın. Yaprakları sararırsa fazla su verdiğiniz anlamına geliyor. Meyve almak yıllar süren bir prosedür. Ama yetiştirmesi ve ilgilenmesi oldukça keyifli.ZEYTİNE KİM HAYIR DER?
En az limon kadar estetik bir diğer ağaç da zeytin. Bizim topraklarımız bu konuda çok şanslı. Ama zeytini evde yetiştirmek isteyenler için de seçenekler var. Evdeki zeytin ağaçlarının mahsul verme garantisi maalesef yok. Bu yine de harika bir ağaç ve dekorasyon objesi olmadığı anlamına gelmiyor. Toprağının kuru olmamasını sağlayın. Her gün sulanması gereken bir ağaç değil. Ama toprağı kuru olduğunda mutlaka sulayın. Neme ihtiyaç duyan bir ağaç değildir.
Alırken eve uygun, bodur türlerden seçmeyi ihmal etmeyin. Bir de kendiniz de budayabilirsiniz, bu ihtimali de unutmayın. Eğer düzenli bakımını yaparsanız mahsul elde etmemeniz için de bir sebep yok.

İNCİR GÜNEŞ İSTER
Madem başlığı incirden attık ondan devam edelim. İncir evde, salonda ya da balkonda yetiştirebileceğiniz ağaçlardan biri. Bunun için geniş, en az dokuz litrelik bir saksıya ihtiyacınız var. Ve güneş gören bir yerde durması gerekiyor. Ama çok fazla maruz kalmamasına özen gösterin. Soğuktan da pek hoşlanmadığını unutmayın. Haftada bir sulamanız yeterli olacaktır.LİMON YA DA PORTAKAL
Limon, portakal hatta lime ağacını da evin içerisinde yetiştirmeniz mümkün. Hem kabul edelim limon ağacı o kadar estetik ki pek çok otelde dekorasyon objesi olarak yer alıyor. Bu arada limon ağacının yediveren cinsini bulursanız şahane. Sürekli çiçek açtığı ve etrafa enfes koku yaydığı için en çok tercih edilenlerden. Bu arada dilerseniz limon çekirdeklerinden kendi ağacınızı kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Hem bu süreci takip etmesi de oldukça heyecan verici. Nemi sevdiklerini de unutmayın. Hatta limon ağacı için nem makinesi alanlar bile gördüm. O kadar abartmaya gerek.