Denizli’de Define Arayanları Kovalayan Uzman Çavuş Şehit Oldu

Denizli’nin Honaz ilçesinde define arayanları kovalayan jandarma ekibinden bir uzman çavuş, uçurumdan aşağı düşerek şehit oldu. 2 asker de kuyuya düşerek yaralandı.
Olay, Denizli’nin Honaz ilçesi Emirazizli Mahallesi yakınlarında meydana geldi. Bölgede define arayanların olduğu istihbaratını alan Honaz jandarma ekipleri, bölgeye operasyon düzenledi. Jandarmanın geldiğini gören defineciler önce ateş açtı. Özer Ç., Orhan Ç., Tayfun Ç., Bünyamin Ç. ve Cihan Y. isimli defineciler daha sonra kaçmaya başladı. Arkasından giden jandarma ekipleri de kaçan definecilere ateş açtı. Bu sırada define arayanlardan biri uzman çavuş Cengiz Darbaş’ı uçurumdan aşağıya doğru itti. Aynı şekilde 2 asker de uçurumdan aşağı yuvarlandı. Bunun ardından bir asker telefon ile merkeze bilgi verdi. Olayın duyulmasının ardından çok sayıda jandarma, sağlık ve arama kurtarma ekibi bölgeye geldi. Jandarma ekipleri definecileri yakalarken, Cihan Y.’nin kaybolduğu ve bulunamadığı kaydedildi. UMKE, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, AFAD ekipleri, uçuruma yuvarlanan Gökhan Koyunoğlu, Göktuğ Şenyüz isimli 2 asker ve uzman çavuş Cengiz Darbaş’ı kurtarmaya çalıştı. İlk olarak askerleri düştükleri yerden kurtaran ekipler, daha sonra uzman çavuşu olduğun yere ulaşmaya çalıştı. Metrelerce yükseklikten aşağı düşen Cengiz Darbaş’ın cansız bedenine ulaşan arama kurtarma ekipleri, yaklaşık 2 saat süren çalışmanın ardından şehit olan askeri olduğu yerden çıkardı. Yaralı iki asker Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, şehit olan Cengiz Darbaş’ın cenazesi ise daha sonra PAÜ Hastanesi morguna kaldırıldı.
Olayın duyulmasının ardından askerler olay yerine akın etti. Henüz 32 yaşında olan ve bir çocuğu olan uzman çavuş Cengiz Darbaş’ın ilçede çok sevilen bir asker olduğu öğrenildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.
BİZE ULAŞIN