Denizli Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı Toplantısı’na Katıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı Toplantısı’na Katıldı
Finlandiya’da düzenlenen "Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı"na katılan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, sağlıklı yaşlanma konusunda yaptığı sunum büyük ilgi çekti.
"Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı" Finlandiya’nın Kuipo şehrinde yapıldı. Konferansa, Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı”na üye olan 30 Avrupa ülkesindeki 98 kentin belediye başkanları, üst düzey yöneticiler ve proje koordinatörlerinin iştiraki ile yaklaşık 400 kişi katıldı.
Konferansa, Denizli Büyükşehir Belediyesi adına Babadağ Belediye Başkanı Salim Demirezen, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Naciye Kapukıran, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı’ndan Berna Yılmaz katıldı.
Konferansta, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin sağlıklı yaşlanma konusunda yaptığı çalışmalar anlatıldı. Sunumda, spor alanları, spor kursları, yeşil alanların yanı sıra, konservatuvar çalışmaları, sosyal yardımlaşma gibi pek çok konuda bilgi verildi. Özellikle Denizli’deki tarihi evlerde gerçekleştirilen kurslarla vatandaşlara, emekliliğin ikinci bahar olduğunu hissettirmek için el sanatları, müzik ve spor kursları düzenlendiği, kişilerin ürettikleri el sanatlarını sergilediği belirtildi. Vatandaşların bu şekilde ailelerine ve topluma katkıda bulunmakta aktif ve üretken bir yaşlılık süreci geçirdiği anlatıldı.
Toplam 54 farklı çalışmanın incelendiği konferansta, Türkiye’den 3 örnek uygulama incelendi.
BİZE ULAŞIN