Diyarbakır Barosu’ndan Mursi Ve İhvan Yetkilileri İçin Açıklama

Diyarbakır Barosu’ndan Mursi Ve İhvan Yetkilileri İçin Açıklama
Diyarbakır Barosu, hakkında idam ve müebbet hapis kararı çıkan Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve tutuklanan İHVAN yetkilileri için basın açıklaması yaptı.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan büyük postane önünde toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Muhammed Mursi ve siyasi tutuklular hakkında verilen idam kararlarının demokrasi ve insan hakları gibi evrensel değerlere zarar verdiğini dile getirerek, idam kararlarının durdurulması için yapılan çağrıların askeri yönetim tarafından karşılıksız bırakıldığını savundu. Elçi, "Temmuz 2013 tarihinde halk tarafından seçilmiş Mısır hükümeti askeri darbe yoluyla devrilmiş, ardından bütün ülke askeri yönetim tarafından olağanüstü usullerle yönetilmeye başlanmıştır. Askeri Yönetim başta Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere hükümet ve iktidardaki siyasi parti olan İHVAN yetkililerine yönelik yoğun bir tutuklama uygulamasına girişmiştir. Kitlesel politik tutuklamalar, bağımsız ve tarafsız olmayan yargılamalar ve politik amaçlı idam kararları, Mısır devleti için de bağlayıcı olan uluslararası belgelerin en temel hükümlerinin ihlalidir. Özellikle askeri darbe hukukuna göre ve askeri yönetimin emir ve talimatlarıyla hareket eden mahkemelerce yapılan yargılamalar sonunda başta seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere yüzlerce politik tutuklu hakkında idam kararları verilmesi askeri yönetimin demokrasi, insan hakları gibi evrensel değerleri umursamadığını ortaya koymaktadır. Uluslararası insan hakları örgütlerinin darbe yönetiminin yargılamalarını ve verilen idam kararlarını durdurma çağrıları bugüne kadar Askeri yönetim tarafından dikkate alınmamış, idam kararlarının infaz edileceğine dair bilgiler kamuoyuna yansımaktadır" dedi.
"KENAN EVREN’İN AKIBETİ MISIR’DA UTANÇ VERİCİ UYGULAMA YAPANLARA DERS OLMALIDIR"
Tahir Elçi, bugün Mısır’da yaşananların 35 yıl önce Türkiye’de Kenan Evren döneminde yaşandığı dile getirerek, Kenan Evren’in akıbetinin Mısır’da utanç verici uygulamalar yapanlara ders niteliğinde olması gerektiğini vurguladı. Baro olarak verilen kararı kınadıklarını dile getiren Elçi, "İdam cezası, insan haklarına aykırı, gayri insani bir ceza ve uygulamadır. Ölüm cezası, uygulama süreci ve yerine getirme biçimi itibariyle insanlık onuruna aykırıdır. Askeri darbe dönemlerinde, adaletsiz yargılamalarla hukukun ve yargının muhalifleri sindirmenin basit araçlarına dönüştürüldüğü bilinmektedir. Mısırda bugün yaşananlar, otuz beş yıl önce Türkiye’de yaşanan askeri cunta uygulamalarının bir benzeridir. 12 Eylül askeri darbe yönetimi lideri Kenan Evren’in akıbeti Mısır’da bugün utanç verici uygulamaları yapanlara bir ders olmalıdır. Hiç şüphesiz Mısır askeri yönetimi, dünya kamuoyunun vicdanında şimdiden mahkum olduğu gibi, işledikleri suçların cezai sorumluluğundan kaçamayacaklardır. Diyarbakır Barosu, Mısır’da seçilmiş, meşru hükümetin darbe yoluyla devrilmesi sonrasında adil olmayan göstermelik yargılamalar sonunda verilen idam kararlarını kınamaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun idam cezası insan onurunu ayaklar altına alan, utanç verici bir ceza ve uygulamadır. Uluslararası insan hakları örgütleri gibi uluslar arası toplum da Mısır’daki askeri yönetimin insan haklarına ve demokratik değerlere meydan okuyan yargılamalarına ve idam cezalarına etkili şekilde karşı çıkmalıdır. Diyarbakır Barosu olarak başta seçilmiş Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi ve diğer politikacılar hakkında verilen idam kararlarını protesto ediyor ve kabul edilemez buluyoruz" diye konuştu.
Diyarbakır Barosu Başkan ve yöneticileri üyeleri, Mısır askeri yönetiminin insan haklarına aykırı uygulamalarını ve idam kararlarını kabul edilemez bulduklarına ve infazların durdurulmasına dair çağrı mektuplarını, Mısır hükümetine sunulmak üzere Mısır Arap Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Husseın Elsaharty’e gönderdi.
BİZE ULAŞIN