Lgbt’lerin İstanbul’da Açtığı Pankarta Diyarbakır’dan Tepki Geldi

Lgbt’lerin İstanbul’da Açtığı Pankarta Diyarbakır’dan Tepki Geldi
İstanbul Taksim’de dün "Trans onur yürüyüşü" gerçekleştiren LGBT üyeleri içinde bulunduğumuz Ramazan ayı ile ilgili hakaret içerikli pankart açtı. "Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz" pankartı açan LGBT’lilere Diyarbakır’da faaliyet gösteren 72 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) tepki gösterdi.
Taksim’de dün bir grup LGBT üyesi tarafından 13’üncü onur yürüyüşü düzenlenmek istemiş, grup İstiklal Caddesi üzerinden Taksim’e doğru harekete geçerek, uyarılarda bulunan polise karşı gelince kargaşa yaşanmıştı.
Çıkan olayların ardından LGBT’li bir grup, tepkilere neden olan “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” adlı pankart açmıştı. Açılan pankartın ardından Diyarbakır’da bulunan 72 STK, durumu kınamak için basın açıklaması yaptı. STK’lar adına açıklama yapan Memur-Sen Diyarbakır temsilcisi Yunus Memiş, Ramazan ayında Müslümanların yüzde 99’unun maneviyatını hiçe sayarak, "Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz" adlı pankartın açılmasına tepki gösterdi. Memiş, "Açılan pankartın İslam inancına aykırı bir şekilde Müslümanlara hakaret edilmektedir. Özellikle LGTB’lilerin ve eşcinsellerin kutsal aylara yönelik bu saygısızlığı onursuzca davranışlarını kınıyoruz. Bu yürüyüşü Ramazan ayında tertiplemeleri Müslümanların değerlerine hakaret içeren pankartların açılması saygısızlıktır. Birilerinin provokatörlük yaparak halkı kışkırtmaya yönelik girişimlerdir" dedi.
"CHP VE HDP’Lİ VEKİLLER DE MÜSLÜMANLARIN KUTSALLARINA SALDIRANLARA DESTEK OLDU"
Taksim’de LGBT üyelerine destek verenlerin arasında CHP ve HDP’li vekillerin de bulunduğunu ifade eden Memiş, "Bu tür eylemler hiçbir şekilde kabul edilemez. Seçim süreci boyunca CHP ve HDP’li vekiller çıkıp inançlara saygılıyız demeleri ve bununla beraber yer almaları kabul edilemez. Parti yetkilileri katılımcı olanlar hakkında ihraç kararı almalıdır. Samimiyetsizliği ortaya çıkacaktır. Bu ülkede herkes inanç ve değerlere saygı duymak zorundadır. Hakaret edecek pankartlar açamaz ve söyleyemez. Bu provokatörlüğe tüm halkımızı sağduyulu olmaya davet ediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN