Gürcistan'da darbe girişimi!

Gürcistan Savunma Bakanı David Sikharulidze, başkent Tiflis'in dışında Mukhrovani tank üssünde bir kısım askerlerin planladıkları darbe girişimini engellediklerini açıkladı. ..

Salı 05.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009 22:46
ABONE OL
Sikharulidze girişimin hedefinin yarın başlayacak NATO askeri tatbikatını engellemek ve askeri darbe ile yönetimi ele geçirmek olduğunu kaydetti. Moskova iddiaları 'saçmalık' olarak yorumladı.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili de yaptığı açıklamada, "Rusya darbe girişimine müdahil. Darbeciler parayı Rusya'dan almışlar. Darbenin Rusya tarafından organize edildiği anlaşılıyor." iddiasında bulundu. Gürcistan İçişleri bakanlığı olayla ilgili bir kişinin tutuklandığını duyurdu. Utiaşvili, "Darbe planı Moskova tarafından organize ediliyor. Minimumda NATO askeri tatbikatını engellemek, maksimumda da yönetimi devirmeyi hedefliyordu. Darbecilerin Rusya ile doğrudan ilişkili olduklarına dair bilgi var. Emirleri oradan alıyorlardı. Parayı da oradan almışlar." dedi.

Rusya güvenlik güçlerinden bir kaynak ise İtar-Tass haber ajansına yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı. Açıklamada, "Bu tür iddialar Saakaşvili rejiminin sonunun geldiğinin bir göstergesi. Bunun dışında başka bir tanımlama yapılamaz." ifadesi yer aldı.

MUHALEFET SINIRLARI KAPATMAKLA TEHDİT ETTİ

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin istifasını isteyen muhalefet gösterilerini hızlandırdı. Gümrük kapılarının Saakaşvili için bir geçim kaynağı olduğunu düşünen muhalefet liderleri halkı ülkenin tüm giriş çıkış kapılarının kapatmaya çağırdı.

Başkent Tiflis'te Parlamento binası önündeki kalabalığa hitap eden Gürcü muhalefet liderlerinden Gubaz Sanikidze, iktidarı tüm gümrük kapılarını kapatmakla tehdit etti. Saakaşvili'nin istifasını sağlamak için uluslararası bir kriz oluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Sanikidze, "Biz Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye'den özür diliyoruz. Gürcistan üzerinden transit geçiş yapamayacaklar. Ancak bunu yapmak zorundayız." dedi.

Sanikidze Saakaşvili'ye 11 Mayıs'a kadar süre verdi. Daha önce de Gürcistan eski Dışişleri Bakanı ve şimdiki Gürcistan'ın Yolu adlı muhalefet parti lideri Salome Zurabişvili iktidara protesto eylemi olarak 5 Mayıs saat 17.00'den itibaren Tiflis'e giden tüm yolları kapatacaklarını uyarısında bulunmuştu.