Lavrov: “Gürcistan darbe girişimi provokasyon”

Gürcistan'da dün gerçekleşen darbe girişimi ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, olayların Tiflis'in yeni bir provokasyonu olduğunu, böylece mevcut yönetimin kendine destek aradığını iddia etti.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009 14:05
ABONE OL
Vesti televizyonunda açıklamada bulunan Lavrov, "Sanırım hem bilgi hem de jeopolitik açıdan bir başka provokasyonla karşı karşıyayız. Mevcut Gürcü yönetimi bu tür girişimlerle kendine destek arıyor. Tüm uyarılarımıza rağmen gerçekleşen NATO tatbikatı öncesi, böyle bir provokasyonun yapılması rastlantı değil." dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigiri Karasin İnterfax'a yaptığı değerlendirmede Gürcistan'ın Rusya'ya yönelik suçlamalarını hastalık olarak değerlendirdi. Karasin, "Rusya'ya yönelik suçlamalar sorumsuz ve hasta bir anlayışın ürünü. Gürcistan kendi iç sorunlarını çözmek yerine Rusya'yı kendine hedef seçiyor." eleştirisi getirdi. Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan bir dışişleri bakanlığı yetkilisi de Saakaşvili'nin doktora görünmesi gerektiğini söyledi.