Vahşet dünya basınında

Belçika basını, Mardin'deki silahlı saldırıya ilişkin özel haber ve yorumlara yer verirken, Türkiye'nin bazı bölgelerinde ''feodal sistem'' ve ''eğitimsizlik'' sorunlarının ön plana çıktığını savundu.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009 14:07
ABONE OL
Yüksek tirajlı muhafazakar ''La Libre Belgique'' gazetesi, bugünkü baskısında, Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 44 kişinin ölümüne neden olan saldırıya ilişkin haber ve yorumlara tam sayfa ayırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün çeşitli değerlendirmelerine yer veren gazete, ''modern Türkiye'de yaşanan en kanlı katliam'' olarak nitelendirdiği olayın siyasi bir tarafının bulunmadığı üzerinde durdu.

Gazete, ''toplum sorunlarına silahla çözüm aranabildiğini, feodal değerlerin hüküm sürdüğünü'' belirttiği bölgede, ''erkeklerin kadınlar, yaşlıların gençler, ağaların köylüler üzerine baskılarından'' söz etti.

Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde ailevi ve toplumsal sorunların, çoğu zaman yargı gücüne görüş bildirme fırsatı tanınmadan, silahlarla çözüldüğünü savunan gazete, Türk toplumunda, ''batıdan gelen süratli modernleşmenin'' de sorun kaynağı olabildiği, bazı bölgelerde hazırlıksız insanların bu gidişe uyum sağlamakta güçlük çektikleri, tepki gösterdikleri görüşünü dile getirdi.

Konuya bugünkü baskılarında geniş yer ayıran ''Le Soir'' gazetesi de, ''Şok yaşayan Türkiye, sonunda reformlarını başaracak mı'' başlığı ile aktardığı haber ve yorumlarda, Türkiye'de ve medeni dünyada yaşanan en korkunç toplu kıyımlardan birinin söz konusu olduğunu yazdı.