El Kaide'ye karşı üçlü ittifak

ABD Başkanı Barack H. Obama, Karzai ve Zerdari ile bir araya geldi.

Perşembe 07.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009 09:49
ABONE OL
ABD Başkanı Barack H. Obama, Afganistan ve Pakistan liderleriyle birlikte, El Kaide'yi yenme hedefinde birleştiklerini belirtti.

Beyaz Saray'da Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistanlı mevkidaşı Asıf Ali Zerdari ile görüştükten sonra açıklama yapan ABD Başkanı, ülkesinin bir ay önce açıkladığı Pakistan ve Afganistan stratejisini, bu iki ülkeyle birlikte, geliştirip uyguladıklarını anlattı. Obama, "El Kaide ve müttefikleri, Pakistan ve Afganistan'da son haftalarda daha da fazla can aldı, iki liderin demokratik yollardan seçilmiş hükümetlerine meydan okumayı sürdürdü" dedi.

Stratejilerinin, temel bir gerçeği yansıttığını ifade eden Obama, "O da şudur; Pakistan'ın, Afganistan'ın ve ABD'nin güvenliği, birbiriyle bağlantılıdır. Stratejimizi açıklamamız ardından, son haftalarda gözlenenler de sadece bu gerçeği daha da pekiştirdi" diye konuştu. Barack Obama, El Kaide'nin ayrıca, "Pakistan-Afganistan sınırındaki güvenli bölgeden, Amerikan halkına, dünya çapında tüm halklara karşı, komplolar kurduğunu" da savundu. Amerikan Başkanı, Afganistan ve Pakistan'da sivil kayıpların azaltılmasına yönelik çalışmalara daha fazla kaynak aktarma sözü verdi.