Kaliforniya yine alev alev

Kaliforniya, bir kez daha orman yangınları ile cehenneme döndü.

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 10:28
ABONE OL
Kontrol altına alınamayan yangın, 20 evin hasar görmesine sebep oldu. Bölgede yaşayan halk tahliye edilirken, şuana kadar 526 hektarlık ormanlık arazinin küle döndüğü öğrenildi. Yaşanan durum üzerine Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger olağanüstü hal ilan etti.

Kaliforniya'da son 9 ay içerisinde üçüncü büyük orman yangını binlerce kişiyi tehdit ediyor.

Santa Barbara yakınlarında başlayan yangın saatteki hızı zaman zaman 80 kilometrenin üzerine çıkan sert rüzgarla birlikte hızla yayılırken, kontrol altına alınamayan alevler, yerleşim birimlerine sıçradı. Şuana kadar 20 kadar evin zarar gördüğü yangına müdahale için bin 400 itfaiye görevlisi karadan, 12 uçak ve helikopter ise havadan müdahalede bulunuyor.

Bölgede oturan yaklaşık 5 bin 400 kişi tahliye edilirken, 13 bin kişinin de evlerini boşaltmaları için çağrıda bulunulduğu öğrenildi.

Yaşanan durum üzerine olay yerinde bir incelemede bulunan Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger, olağanüstü hal ilan etti.

Hava sıcaklığının 37 dereceye ulaştığı bölgede yaşanan orman yangınlarının küresel ısınma ile bağlantılı olduğu ifade edilirken, yangından son anda kurtulan Albert Lindemann isimli bir ev sahibi, "Öleceğimizi sandım. İtfaiyecilerin gelmesine dek burada hiç kimsenin sağ kalmadığını düşünmeye başlamıştım" ifadelerini kullandı.

Öte yandan 6 ay önce yaşanan yangında ise 200 ev küle dönmüştü.