Uzay gemisinin parçası evin bahçesine düştü

Rusya'nın dün Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlattığı kargo gemisinin bir parçasının, ülkenin Altay bölgesindeki Baranova köyünde bir evin bahçesine düştüğü iddia edildi.

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 15:30
ABONE OL
Olağanüstü Hal Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada dün gece Rusya'nın Altay bölgesindeki Baranova köyünde bir evin bahçesine uzay gemisine ait olduğu belirlenen bir parçanın düştüğü kaydedildi. Bakanlık olay esnasında can ya da mal kaybının yaşanmadığını açıkladı.

Rusya Uzay Ajansı Roskosmos'dan yapılan açıklamada kendilerinde herhangi bir kaza bilgisi olmadığı iddia edildi. Ajans; "Bahsedilen ev uzay mekiğinin parçasının muhtemel düşebileceği alan içinde yer almıyor. Mekikte herhangi bir kaza olmadı." bilgisini verdi.

Önceki gün Kazakistan'da bulunan Baykonur uzay üssünden içinde; elbise, gıda, taze meyve, sebze, sağlık malzemeleri ve teknik araçların bulunduğu kargo gemisi Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gönderilmişti. Uzay Ajansı Roskosmos'tan yapılan açıklamada Perşembe günü TSİ'le 21:37'de fırlatılan M-02M uzay geminin 12 Mayıs 23:23'de UUİ'ye ulaşacağı bildirilmişti. Açıklamada gemide 2,5 tonluk kargo bulunduğu belirtilmişti.