Avustralya'da ilk domuz gribi vakası

Avustralya'da ilk domuz gribi vakası tespit edildi.

Cumartesi 09.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009 11:08
ABONE OL

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, geçen ay ABD'yi ziyaret eden bir kadında virüsün saptandığını, ancak vakanın çok hafif olduğunu belirtti.

Roxon, yurt dışında virüs bulaşan kadının, ülkeye dönmeden iyileştiğini söyledi.

H1N1 virüsü 27 ülkede 3 binden fazla kişinin hastalanmasına yol açtı.

JAPONYA'DA 3 KİŞİDE VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Japonya'da da 3 kişide H1N1 virüsü tespit edildi.

Japon medyasının sağlık yetkililerine dayanarak verdiği habere göre, 40'lı yaşlarındaki bir erkek lise öğretmeniyle ABD'den döndüğü bildirilen 2 öğrencide H1N1 virüsü bulunduğu kesinleşti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son olarak, H1N1 virüsü bulaşan hasta sayısının 2384 olduğunu açıklamıştı.

BREZİLYA'DA VİRÜSÜN İNSANDAN İNSANA BULAŞTIĞI VAKAYA RASTLANDI

Brezilya'da insandan insana H1N1 virüsünün bulaştığı bildirildi.

Brezilya Sağlık Bakanı Jose Gomes Temporao, bunun ülke sınırları içinde virüsün insandan insana bulaştığı ilk vaka olduğunu belirtti.

Temporao, düzenlediği basın toplantısında, "9 şüpheli vakaya yapılan testler sonucunda, Santa Catarina bölgesindeki iki kişi arasında sınırlı bir bulaşma olduğunun anlaşıldığını" söyledi.

Yetkililere göre, Brezilya'da kesinleşen domuz gribi vakası 6'ya çıktı.

Bu arada H1N1 virüsünün yol açtığı yeni grip türünden ilk ölümlü vakanın meydana geldiği Kanada'daki bu hastanın, Meksika'ya seyahat etmediği bildirildi.

Meksika ve ABD'den sonra domuz gribinden ölümlü vakanın görüldüğü üçüncü ülke olan Kanada'daki sağlık yetkilileri, 28 Şubatta ölen 30'lu yaşlardaki kadının Meksika'ya gitmediğinin tespit edildiğini kaydetti.

Meksika dışında tespit edilen domuz gribi hastalarının, genelde Meksika'dan geldiği ortaya çıkıyordu.
Kanadalı kadının ölümüyle, H1N1 virüsünden dünya çapında öldüğü doğrulananların sayısı 48'e çıktı.

İTALYA'DA DA MEKSİKA YA DA ABD'YE GİTMEMİŞ BİR KİŞİDE H1N1 VİRÜSÜNE RASTLANDI

İtalya'da Meksika ya da ABD'ye gitmemiş bir kişide H1N1 virüsüne rastlandığı bildirildi.

İtalyan haber ajansı Ansa, İtalya dışına çıkmamış 70 yaşındaki bir kişide virüse rastlandığını duyurdu. Bu kişinin Meksika'dan dönen 11 yaşındaki torununun Roma'da hastanede bulunduğu, dedenin de hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı, "virüsün aile içinde bulaşması vakasının söz konusu olduğunu, buna benzer durumların başka ülkelerde de görüldüğünü" vurguladı. Yetkililere göre, İtalya'da domuz gribi vakalarının sayısı 8'e çıktı. Brezilya'da bugün insandan insana H1N1 virüsünün bulaştığı, bunun ülke sınırları içinde virüsün insandan insana bulaştığı ilk vaka olduğu belirtilirken, Kanada'da virüs nedeniyle 28 Şubatta ölen 30'lu yaşlardaki kadının da Meksika'ya gitmediğinin tespit edildiği açıklanmıştı. Meksika dışında tespit edilen domuz gribi hastalarının, genelde Meksika'dan geldiği ortaya çıkıyordu.