"Putin baykuş, Medvedev tarlakuşu"

Ria Novosti haber ajansı, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Kremlin'deki birinci yıl dönümü nedeni ile bir çalışma yaptı.

Cumartesi 09.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009 15:19
ABONE OL
Ajans, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le Medvedev'in özelliklerini karşılaştırdı. Gece çalışan ve toplum önünde çalışmayı sevmeyen Putin'i 'baykuş' a benzetirken, liberal yaklaşımları ile öne çıkan ve işlerini halkın önünde yapan Medvedev'i de tarlakuşuna benzetti.

Putin'in judo yaptığını, ata bindiğini ve dağcılıkla uğraşmayı sevdiğini kaydeden ajans, Medvedev'in her gün üç kilometre yüzrüdüğü bilgisini verdi. Evcil hayvanlar konusunda da iki liderin farklı yaklaşımları olduğu belirtilen haberde şu karşılaştırma yer aldı: "Başkanlık görevinden önce Medvedev'in sadece Dorofey isimli kedisi vardı. Ama iktidara gelir gelmez Putin gibi köpek aldı. Fakat Putin'in köpeği siyah labrador cinsi, Medvedev'in ise İngiliz. Daha sonra başkanın 12 yaşındaki oğluna Retriever cinsi köpek de hediye edildi. Putin'den farklı olarak Medvedev'de başka egzotik hayvanlar yok. Putin'in başkanlığı döneminde Skazka isimli keçisi ve Vadik isimli küçük atı vardı. Ayrıca da Başbakan'a geçtiğimiz Ekim ayında kaplan yavrusu da hediye edildi."

Putin ve Medvedev'in her gün çeşitli konularda bakan ve valilerle görüşmeler yaptığına dikkat çekilen haberde, "Putin önce muhatabına söz hakkı veriyor. Medvedev ise söyleyeceğini önce söylüyor, sonra muhatabını dinliyor. Medvedev konuşma esnasında muhatabının sözlerini yorumlamayı seviyor. Bazen basının önünde de muhatabına emirler yağdırabiliyor. Medvedev öğleye kadar görüşmeler yapıyor. Putin ise öğleden sonra muhataplarını kabul ediyor." karşılaştırması yapıldı.

Putin Başkanlık döneminde görüşmelerin çoğunu Kremlin'den ziyade, Moskova dışındaki Novo-Ogarevo rezidansında gerçekleştiriyordu. Medvedev bu uygulamayı devam ettiriyor: Genellikle tören ve resmi görüşmelerin bazısını Kermlin'de, bazısını ise şehir dışındaki rezidanslarda yapıyor. Uluslararası temaslarını Barvih'teki Mayendorf şatosunda, iş görüşmelerini ise Gorki'deki rezidansında düzenliyor. Ayrıca Medvedev'in Tver bölgesindeki Zavidovo rezidansını da unutmayalım. Burasını eski SSCB Başkanı Leonid Brejnev çok seviyordu.

İKİ LİDER DE TATİL YAPMAYI SEVİYOR


Medvedev de Putin gibi Rusya'da tatil yapmayı seviyor. Örneğin Soçi'deki Devlet Başkanlığı'na ait Boçarov rezidansı. Medvedev feribotla bazı kadim Rus kentlerine ziyaret etmeyi seviyor. Putin'den farklı olarak Medvedev doğup büyüdüğü St.Petersburg kentini sık sık ziyaret etmiyor. Putin, beş yıldızlı otel koşulları olmayan Altay ve Tuva bölgelerini ziyaret ederek tatil yapmıştı. Putin gibi Medvedev de yurtdışındaki uluslararası çeşitli ülke ve topluluk zirvelerine katılıyor ve konuşmalar yapıyor. Ama arada ufak bir fark var. Medvedev yurtdışındaki eğitim kurumlarını da ziyaret ediyor. Örneğin İngiltere'de Londra Ekonomik Okulu ve Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi.

MEDVEDEV SANAL DÜNYA İLE İÇLİ DIŞLI

Medvedev ayda bir kere çeşitli Rus federal televizyon kanalarına özel konuşma yapıyor. Medvedev şimdiye kadar sadece muhalif Novoya Gazeta'ya (Öldürülen gazeteci Anna Politkovskaya'nın çalıştığı kurum) özel konuştu. Putin ise İzvestiya ve Komsomolskaya Pravda'ya özel ziyaretler yapmıştı. Medvedev Putin'den farklı olarak internet üzerinden vatandaşlarla konuşmayı tercih ediyor. Kremlin sitesinde kendisine ait video blog ve ayrıca Livejournal sitesinde kendi blogu var.

Aslında Medvedev ve Putin'in giyim tarzı ortak. Küçük farklılıklar var. Medvedev sık sık koyu mavi renkte takım elbise giyiyor. Putin ise gri ton tercih ediyor. Gayrı resmi etkinliklerde Medvedev kot pantolon ve gömlek giyerken, Putin ise kot pantolonu boğazlı kazakla giymeyi seviyor. Medvedev törenlerde akademik dilde konuşurken, Başbakan'ın konuşmaları ise tam simgesel ifadeler. Medvedev'in son günlerde Putin'in konuşma tarzına yaklaştığı tespitleri yapılıyor.