Iraklı kıza tecavüzden suçlu

ABD askeri Steven Green, Irak’ta tecavüz ettiği kızı ve ailesini öldürmekten suçlu bulundu. Pazartesi günü başlayacak oturumda jüri, idam kararı verebilir

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Irak’taki savaş boyunca Amerikan askerlerinin ülkede işledikleri suçlar tartışıldı. Yargı önüne çıkmadıkları, kasıtlı olarak sivil can kaybına yol açtıkları iddiaları hep manşetlerde kaldı. İşte o tüyler ürperten suçlardan birinde, zanlının “suçlu” bulunmasıyla adalet yerini buldu. ABD askeri Er Steven Green, Iraklı 14 yaşındaki bir kıza tecavüz etmek, o ve ailesinden 3 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu.

SUÇ ORTAKLARI VARDI

Kentucky eyaletindeki sivil mahkemede görülen davada 12 jüri üyesi, tanıkların ifadeleri doğrultusunda Er Green’in idam cezası alıp almayacağını ise pazartesi günü görüşmeye başlayacak. Er Green, başkent Bağdat’ın 35 km dışındaki bir köyde 14 yaşındaki Abir Kasim El Cenabi adındaki kıza tecavüz etmiş, ardından da o, 6 yaşındaki kız kardeşi, annesi ve babasını öldürmüştü. Green’e suç ortaklığı yapan 4 asker askeri mahkemelerde yargılandı ve 5 ile 110 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı. Dava açıldığı sırada Green ordudan atıldığı için onun davası sivil mahkemede görüldü. Avukatı, “suçu işlediği sırada müvekkilinin savaşta olduğunun unutulmamasını” istedi. Ancak sonucun sürpriz olmadığını, amacının müvekkilinin idam cezası almasına engel olarak hayatını kurtarmak olduğunu da ekledi.