"Kayıp Otobüs"teki bir kişi daha bulundu

Kıbrıs'ta 13 Mayıs 1964'de işe gittikleri otobüsle ortadan kaybolan 11 Kıbrıs Türkünden birinin daha kalıntıları bulundu.

Cumartesi 09.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009 15:17
ABONE OL
Kıbrıs'ta 13 Mayıs 1964'de işe gittikleri otobüsle ortadan kaybolan 11 Kıbrıs Türkünden birinin daha kalıntıları bulundu.

KKTC'li gazeteci-yazar Fevzi Tanpınar'ın Antalya ve Kanada film festivallerinde ödül alan "Kayıp Otobüs" filmiyle gündeme gelen "Kayıp Otobüs"ün yolcularından biri daha bugün düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.

45 yıl önce kaybolan otobüs yolcularının Rumlar tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.
Rum tarafında, Limasol yakınlarında kör bir kuyuda bulunan kemiklerin, yapılan DNA testlerinin ardından, kayıp yolculardan Ahmet İlyano'ya ait olduğu tespit edildi. Şehit Ahmet İlyano, bugün Gazimagosa yakınlarındaki Tuzla Köyü'nde, öğle namazını müteakiben düzenlenen askeri törenle defnedildi. Şehidin bayrağa sarılı cenazesinin bulunduğu sembolik tabut, ailesinin ve sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi. Tabutun örtüldüğü bayrak ise ailesine teslim edildi. Saygı atışının yapıldığı askeri tören sonrasında şehitlerin ruhuna dualar okundu.