‘Yabancılar ayrı metroya bindirilsin’

İtalyan siyasetçi, yeni bir ırkçı tartışmanın fitilini ateşledi. Kampanyasında “düzgün insanlar, Milanolulara yabancılardan ayrı metro vagonu tahsis edilmesini” istedi

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Irkçılığın son dönemde tırmandığı İtalya’da yeni bir tartışma yaşanıyor... Krizin ortasındaki isim, ülkenin en sağcı partilerinden Kuzey Ligi’nin üyesi, Avrupa parlamenteri Matteo Salvini... Genç parlamenter, “Milanolular için yabancıların binmesinin yasak olacağı özel metro vagonları” tahsis edilmesini isteyerek krize yol açtı. Çok sayıda İtalyan, bu talebi Güney Afrika’daki “apartheid” (beyazların siyah halka ayrımcılık yaparak iktidarda olduğu yıllar) ile aynı kefeye koydu. Muhalefet lideri Dario Franceschini (PD-Demokratik Parti) de parlamenterin önerisini “1938’deki Mussolini’nin ırkçı yasalarına” benzetti. Kuzey Ligi’nin provokatör simalarından biri olan Salvini, AP seçim kampanyasında “Bir zamanlar toplu taşıma araçlarında, kadınlara, yaşlılara ve sakatlara ayrılmış yerler vardı. Şimdi metronun bazı vagonlarının Milanolulara ayırmak zorundayız” dedi.

MÜLTECİLERE PÜSKÜRTME!

Bu “önerisi” politika dünyası ve kamuoyunun sert tepkisiyle karşılaştı. Seçim afişlerinde de bu yöndeki görüşlerine yer veren Salvini, “kadınların her gün saldırıya, hakarete, tacize maruz kaldıklarını görerek Milano metrosu başkanına metronun ilk vagonunun kadınlara ayrılması için talepte bulunduğunu” da belirterek ekledi: “Bu şekilde devam ederse, düzgün insanlara ayrı vagonlar yapmak zorunda kalacağız...” Kuzey Ligi’nin milletvekilini ilk eleştiren, kendi müttefiklerinden Özgürlük Partisi üyesi Aldo Brandirali oldu. Brandirali “Salvini’nin teklifini uygulamanın tek yolu herkesin göğsüne ırkına göre yıldız takmaktır” diyerek önerisini alaya aldı. Bu arada yine Kuzey Ligi Partisi’nin üyesi olan İçişleri Bakanı Roberto Maroni, Malta’nın kontrolünde olan uluslararası sularda yakaladığı ve İtalya’ya gelmekte olan 227 kaçak göçmeni geldikleri Libya’ya geri yolladı. İtalyan karasularına girmelerine izin verilmeyen mültecilerin milliyet, yaş, cins, hamilelik, siyasi iltica hakkı gibi durumları incelenmedi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, “Cenevre Konvansiyonu’nun göçmenlere tanıdığı siyasi sığınma hakkı başvuru imkânı vermediği, Libya gibi insan hakları konvansiyonunu imzalamamış bir ülkeye geri yolladığı” için kararı sert bir dille eleştirdi.

TÜRKİYE KARŞITI İNTERNET SİTESİ
Avrupa Parlamenteri Salvini, Başbakan Berlusconi’nin geçtiğimiz Kasım’da Türkiye’ye yaptığı ziyaret esnasında “AB’de Türkiye’ye Hayır” adında bir site açmıştı. TV programlarına da üzerinde bu sloganın yazılı olduğu tişörtle katılan Salvini’nin internet sitesinin açılış sayfasında da “Türkiye Avrupa’da mı? Hayır istemiyoruz” başlıklı yazıları yer alıyor. Salvini, Türkiye’nin AB’ye katılımına karşı en şiddetli muhalefeti yapan isimlerden biri.