Sarkisyan Türkiye'yi ABD'ye şikâyet etti

Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın, görüştüğü ABD Dışişleri'ne, "Yol haritamız hazır olmasına rağmen Türkiye adım atmıyor" dediği ileri sürüldü

Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Ermenistan ile Türkiye arasında 'sınırların açılması' üzerine yapılan görüşmelerle iki ülke arasındaki sıcaklık dün gelen bir haberle Türk tarafında şok etkisi yarattı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın görüştüğü ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bryza'ya "Yol haritamız hazır olmasına rağmen Türkiye adım atmıyor" dediği öğrenildi.

UZAY DİPLOMASİSİ

Bryza, SABAH'a yaptığı açıklamada "Türk Ermeni sürecinin yavaş ilerlemesinden Sarkisyan rahatsız. Sonuçta Türkiye'nin Dağlık Karabağ'da adım atılmasını beklediğini biliyor" görüşünü dile getirdi. Konuştuğumuz bir Türk Dışişleri yetkilisi de "İki paralel çizgi de uzayda kesişir. Elbette bunlar birbiriyle bağlantılı" dedi.

GELECEK GÖRÜŞME

Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için başta diplomatik ilişki kurulmasını öngören mutabakat olmak üzere komisyonların oluşturulmasını ve yol haritasında belirlenen esasların Dağlık Karabağ süreci beklenmeksizin uygulamaya konulmasını istiyor. Karabağ sorununu görüşmek üzere Azeri ve Ermeni liderlerin önümüzdeki ay Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenecek bir forumda biraraya gelmesi bekleniyor.