Afganistan'da sel felaketi

Afganistan'da şiddetli yağışların ardından meydana gelen sellerde 1200'e yakın ev hasar görürken, ölü sayısı 80'i aştı. Onlarca kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
ABONE OL
Afganistan'da yağışlar son iki haftada etkili oldu. Kuzey vilayetlerinden Cevizcan'a bağlı Feyzabat ilçesinin Şişehane köyünde mahsur kalan onlarca kişi askerler tarafından tahliye edildi. Semengan vilayetine bağlı Hazretisultan ilçesi ve köylerinin büyük bir bölümü de sel altında kaldı.

AA muhabirine bilgi veren kaynaklar, ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını, onlarca kişiden haber alınamadığını söylediler.

Meymene'ye bağlı Devletabat ilçesinin bir kısmının da sular altında kaldığını ifade eden yetkililer, özellikle ekili alanların zarar gördüğünü, binlerce küçük baş hayvanın telef olduğunu belirttiler.

Tahhar vilayetinin 4 ayrı ilçesine bağlı köylerde kurtarma çalışmaların sürdüğü ve bu bölgeden gelen haberler 4 kişinin öldüğü ve 15 kişinin kayıp olduğu yönünde.

Küzey bölgesinde selden en fazla etkilenen vilayetler Meymene, Cevizcan, Tahhar, Semengan, Deykundi ve Kuner olarak sayılıyor.

Afgan hükümeti ve yardım kuruluşlarının, selden zarar görenlere yardım ulaştırma çabasında oldukları ifade edildi.