İran’da reformun sesi

İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kaldı. Ahmedinecad’ı en çok korkutan reformist aday Musavi. Batıyla diyalog, basına özgürlük, özel televizyon kanalı vaat ediyor. En büyük silahı ise internet...

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
ABD ve İsrail karşıtı sert söylemleriyle ülkesini uluslararası ambargoların izolasyonu altında bırakan, küresel mali krizle birlikte ağırlaşan ekonomik koşulların da etkisiyle muhaliflerin "İlişkileri düzelt" baskısı altında kalan İran lideri Mahmud Ahmedinecad için zor günler başlıyor. 12 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için karşısına çıkma yarışında 'yok' yok. 7'den 77'ye her yaş grubundan adayın bulunduğu listede 42'si kadın 475 aday var. Ahmedinecad'a karşı öne çıkan ise öne çıkan isim ise reformcuların güçlü ismi Mir Hüseyin Musavi. Eski İran Başbakanı Musavi halkına Batı'yla diyalog kurma ve bu sayede giderek sosyal patlamanın eşiğine gelen ülkenin ekonomisini şahlandırmayı vaat ediyor. Ahmedinecad'a karşı Musavi destekçilerinin en büyük silahı internet. Başkan adaylığını destekleyen 1000'den fazla internet bloğu bulunuyor. Popüler paylaşım sitesi Facebook da Musavi destekçilerinin kullandığı bir diğer propaganda aracı. Halkla birebir iletişim kuran, eşini de konuşma yaptığı her ortama beraberinde götüren 'dürüst bir halk adamı' profili çizen Musevi, Ahmedinecad'ın ağır sansür uyguladığı basına da geniş özgürlükler getireceğini söylüyor.

NÜKLEERE BARIŞÇI ÇÖZÜM

Eğlence yayınları yapan özel televizyon kanallarına izin vereceğini söylüyor. "ABD ile nükleer sorunu barışçıl yollardan aşacağım" diyen reformist lider Ahmedinecad'ın sert politikalarının ülkeye pahalıya mal olduğunu söylüyor. Reformist aday yarıştan çekilen reform yanlısı eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de desteğini almıştı. Ahmedinecad'ın muhafazakâr kanattaki en güçlü rakibi ise eski İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rezai.

First Lady adayı, eşinin bir adım 'önünde'

İRAN Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın eşini bugüne kadar gören yok. Ancak reformist kanadın en güçlü ismi Musavi katıldığı toplantılara eşini de birlikte götürüyor. First Lady adayı foto muhabirlerine el sallıyor, fotoğraf karelerinde eşinin önünde yer alıyor. Musavi de eşinin en büyük yardımcısı olduğunu söylüyor.

PAPYONLU ADAY BİLE ÇIKTI!
84 yaşındaki Amerika kökenli aday Bahmanshoh Roshon'un adaylık kaydı yapılan büroya papyonuyla gelmesi dikkat çekti. Kadın hakları savunucusu Jina Shariatpanah listedeki 42 kadın adaydan biri.