Korkulan oldu: Domuz gribi Çin'e de sıçradı

SARS ve kuş gribi salgını nedeniyle daha önce büyük tehlikeler atlatan Çin, ülkede ilk domuz gribi vakası görüldüğünü teyit etti.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 09:35
ABONE OL
Çin Sağlık Bakanlığı, domuz gribi virüsü A tipi H1N1'nin görüldüğü kişinin Bao soyadında ABD'den Japonya'ya giden ve sonrasında Çin'in güneybatısındaki Chengdu şehrine gelen kişi olduğunu açıkladı.

Bao soyadlı erkek hastanın şu an Chengdu'da Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi'nde tedavi altında tutulduğu ve kendisiyle yakın temasta bulunan babası, kız arkadaşı ve bir taksi sürücüsünün de tıbbi gözlem altına alındığı kaydedildi.

Daha önce domuz gribinin Çin'e sıçrama olasılığının yüksek olduğu uyarsında bulunan Sağlık bakanlığı, bu şehre bir uzman heyet de gönderdi. Şehir sağlık yetkilileri, daha önce bu vakayı şüpheli domuz gribi vakası olarak açıklamış ve son teyit için Pekin'deki Salgın Hastalıklar Korunma ve Kontrol Merkezi'nin testini beklemişti.

Bao, 7 Mayıs günü ABD'den ayrılıp Tokyo ve Pekin aktarmalı olarak 9 Mayıs'ta Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu şehrine gelmişti. Bao cumartesi günü geldiği Pekin'de U8882 sefer sayılı uçakla Chengdu'ya hareket etmeden önce Hang Lu otelinde kalmıştı. Yetkililer Bao ile otelde yakın temas yapan kişilere ulaşmaya çalışıyor. Bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi.

Bu arada uçakta Bao ile birlikte 150 yolcunun bulunduğu ve karantina için bulardan 130'una ulaşıldığı da belirtildi. Yetkililer, diğer 20 kişiye de ulaşmaya çalışıyor.

PEKİN'DEKİ BİR YOLCUNUN KARANTİNASI SONA ERDİ

Bu arada domuz gribi tespit edilen 3 Japon vatandaşı ile yolculuk eden ve sonra Pekin'e geldiğinde karantina altına alınan bir kişinin, yapılan testlerde domuz gribi bulunmamasının ardından tahliye edildiği kaydedildi.

Hong Kong'da da A tipi H1N1 gribine yakalanan Japon vatandaşıyla aynı uçakla Hong Kong'a gelen iki kişide yapılan virüs testinde domuz gribine rastlanmadığı açıklandı.