ABD, yasak beyaz fosfor bombası atmış

Doktorlar, bazı cesetler ve tedavi ettikleri yaralılarda yanıklar olduğunu söyledi. ABD ise BM'nin yasakladığı bombayı kullanmadıklarını söylese de soruşturma açtı

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Geçtiğimiz hafta Amerika'nın Farah'a düzenlediği hava saldırısında 147 sivilin ölmesinin şoku henüz geçmeden, şimdi saldırıyla ilgili korkunç bir iddia daha ortaya atıldı. Afgan doktorlar, kendilerine getirilen cesetler ve bazı yaralılarda korkunç yanıklar olduğunu ve bu yanıkların ancak beyaz fosfor kullanılması yüzünden oluşabileceğini söyledi. Afganistan bağımsız insan hakları komisyonunun bir üyesi, yaralıları tedavi eden doktorların, beyaz fosfor gibi bir kimyasalın neden olabileceği alışılmadık yanıklar bildirmesi üzerine inceleme başlattıklarını söyledi. Amerika, ilk açıklamada iddiaları reddetti. Ve silahın Taliban tarafından kullanılmış olabileceği öne sürüldü.

ABD: SORUŞTURACAĞIZ

Ancak insan hakları örgütleri, Taliban'ın kullanmasının mümkün olmadığını, ABD'nin 2004'te Irak'taki Felluce kentinde de aynı bombayı kullandığını belirtti. Ardından da ABD Genelkurmay Başkanı David Petraeus hava saldırılarının incelenmesi için bir tuğgeneral görevlendirdiğini söyledi. İsrail de Gazze'ye 5 ay önce düzenlediği operasyonda beyaz fosfor kullanmakla suçlanmıştı.