"Kıbrıs çözümü için zaman tükeniyor"

Kıbrıs sorununa federal bir çözüm bulunması için zaman tükendiği öne sürüldü.

Salı 12.05.2009 00:00
ABONE OL
Financial Times gazetesi, Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB üyelik sürecinde en büyük engel olmayı sürdürdüğünü belirterek, "Çözümü bulmak için zaman tükeniyor" diye yazdı. Gazete, Ankara'nın limanlarını Rumlara açmaması halinde AB'nin Aralık ayında Türkiye'nin AB sürecini gözden geçireceğine de dikkat çekti.

Financial Times'in Türkiye muhabiri Delphine Strauss'un Lefkoşa kaynaklı haber analizinde "Bölünmüş Kıbrıs adasında bir çözüme varılması için zaman tükeniyor. 35 yıldır anlaşmazlık, Türkiye'nin AB üyeliği yolunda ilerleme sağlanmasında en büyük engel olmayı sürdürüyor" yorumunu yaptı.

BM Güvenlik Konseyi'nin "ivmeye hız verin" çağrısının ardından adadaki Türk ve Rum liderlerinin, görüşmeleri yoğunlaştırdığı kaydedilen analizde "Türkiye'nin AB süreci bu yıl sonunda kritik bir gözden geçirme ile karşı karşıya ve Kıbrıs'ta bir hamle sağlanmaması halinde ilerleme fırsatının kaçırılacağı korkuları var" denildi.

İngiliz gazetesi Avrupa Adalet Divanı'nın, Kıbrıs sorununun en tartışmalı yönlerinden biri olan mülkiyete ilişkin Rumlar lehinde verdiği kararın KKTC'de yarattığı tepkiyi de aktardıktan sonra Kıbrıs müzakerelerinin başarı veya başarısızlığının adanın ötesinde etkileri olacağını belirterek, "Bir çözüm olmadan Rumların Türkiye'nin AB müzakerelerinin kilit alanlarına koydukları vetoyu kaldırmaları olasılığı az olduğu"nu da kaydetti. Analizde şöyle denildi: "AB, Kıbrıs'taki durum acil olarak görüyor çünkü Ankara'nın Türk limanlarını Rumlara açmaması halinde Rumlar dahil, devlet üyelerinin, Aralık ayına kadar Türkiye'nin süreci ile ilgili gözden geçirmenin nasıl ele alınacağına karar vermeleri gerekecek."