5 bin 728 vaka, 61 ölüm

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya da görülen domuz gribi((A/H1N1) vaka sayısının 5 bin 728'i bulduğunu, buna bağlı gerçekleşen ölüm sayısının ise 61 olarak belirlendiğini açıkladı.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 16:38
ABONE OL
Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, hastalığın görüldüğü ülkelere Küba, Finlandiya ve Tayland da eklendi. Böylelikle vakanın görüldüğü ülke sayısı 33'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, domuz gribiyle ilgili şu ana kadar Türkiye'ye herhangi bir vaka görülmediği belirtilerek, yurttaşların zorunlu haller dışında yurt dışına çıkmaması istendi. (ANKA)

ÇİN'DE 2. VAKA KESİNLEŞTİ

Çin'de bir kişinin daha A tipi H1N1 gribine yakalandığı kesinlik kazandı.

Çin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinde 19 yaşındaki bir erkeğin domuz gribi testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

Lv soyadlı hastanın öğrenim gördüğü Kanada'dan 8 Mayısta uçakla Pekin'e geldiği ve 11 Mayısta trenle memleketi olan Jinan şehrine geçtiği bildirildi.Böylece Çin'de kesinleşen vaka sayısı ikiye çıktı.

ÇİNLİ HASTANIN KIZ ARKADAŞI DA KARANTİNAYA ALINDI

Çin'de A tipi H1N1 gribine yakalandığı kesinleşen 19 yaşındaki kişinin kız arkadaşı da karantinaya alındı.

Şinhua haber ajansı, Lv soyadlı kişinin 17 yaşındaki Can soyadlı kız arkadaşının hastalık belirtileri göstermemesine rağmen, annesi ve babasıyla birlikte Tianjin şehrinde karantina altına alındığını duyurdu.

Kızın, 8 Mayıs günü Lv ile birlikte Kanada'dan Pekin'e geldiği ve buradan ailesinin yolladığı özel otomobille Tianjin'e gittiği açıklandı. Can, arkadaşı Lv ile birlikte hafta sonunda Pekin'de gezdiğini ve bir lokantada Pekin ördeği yediğini söyledi.

OTELDEKİ 60 KİŞİ KARANTİNADA

Bu arada, Lv'nin Pekin'de üç gece geçirdiği otelde kalan 60 kişi aynı otelde karantina altına alındı.
Resmi makamlar, Lv ile birlikte aynı uçakla Kanada'dan Pekin'e gelen ve Lv'nin Jinan'a gittiği trenin 7. vagonunda yolculuk edenleri arıyor.

Lv, öğrenim gördüğü Kanada'dan 8 Mayısta uçakla Pekin'e gelmiş ve 11 Mayısta trenle memleketi olan Jinan şehrine ggitmişti.

Çin'de bugüne kadar iki kişinin H1N1 gribine yakalandığı kesinleşti.

HONG KONG'DA BİR VAKA DAHA ORTAYA ÇIKTI

Hong Kong, H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribiyle ilgili bir vakanın daha ortaya çıktığını bildirdi.

Sağlık Koruma Merkezinden yapılan açıklamada, önceki gün ABD'den dönen bir kişide virüsün tespit edildiği kaydedildi.

Hong Kong'da bu vakayla hastalananların sayısı 2'ye yükselmiş oldu.