Fransızlar Türkiye'ye nasıl bakıyor?

Avrupa Parlamento seçimleri öncesi Türkiye'nin AB üyeliği karşıtlığının ana temaslarından biri haline geldiği Fransa'da gerçekleştirilen son bir anket, halkın yüzde 67'inin, Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı olduğunu gösterdiği Üyeliği destekleyenlerin oranı ise, yüzde 30'de kaldı.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 16:31
ABONE OL
Fransa'da halkın çok büyük bir çoğunluğu, Türkiye'nin AB üyeliğini reddeden Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gibi düşünüyor. Avrupa Parlamento seçimleri öncesi Türkiye'nin AB üyeliği karşıtlığının ana temaslarından biri haline geldiği Fransa'da gerçekleştirilen son bir anket, halkın yüzde 67'inin, üyeliğe karşı olduğunu gösterdi.

Le Monde gazetesine göre, Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi TF1, LC1, Le Figaro ve RTL tarafından gerçekleştirilen anket, Avrupa seçimlerinde iktidardaki Halkın Hareketi Birliği'nin (UMP) oyların yüzde 27'si ile ilk sırada bulunduğunu ortaya koyarken Türkiye'nin AB üyeliği karşıtlığının çok yaygın olmayı sürdürdüğünü de gösterdi.

Ankete göre, Fransızların yüzde 67'i, Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı çıkıyor. Türkiye'nin üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 30'da kalırken katılımcıların yüzde 3'ü, bu konuda bir görüşü belirtmedi.