Geri ödeme dönemi başladı

İngiltere'de hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin özel harcamalarını devlete ödettirdiklerinin ortaya çıkması ülkede büyük yankı uyandırdı.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 11:23
ABONE OL
İktidardaki İşçi Partisi'nin Başbakan Gordon Brown'dan başlayarak hemen hemen bütün milletvekillerinin evlerinin temizlik masrafından, aldıkları kanepeye, devlete ödedikleri vergilerden, bebeklerine aldıkları beşiğe kadar her türlü masraflarını devlete ödettiklerinin ortaya çıkmasının ardından, dün de ana muhalefetteki Muhafazakar partili milletvekillerinin şahsi masraflarının büyük bölümünü ''vergi mükelleflerinin sırtına yükledikleri'' ortaya çıktı.

Parti lideri David Cameron'un seçim bölgesindeki evinin 680 sterlinlik tamirat masrafını bile devlete ödettiğini duyuran Telegraph gazetesi, skandalı ortaya çıkartan gazete olarak uzun bir listeyle bütün muhafazakarların kötü karnelerini de gözler önüne serdi. Buna göre parti lideri Cameron bile 2004-2008 yılları arasında Oxfordshire'daki ikinci evi için 80 bin sterlinlik masraf talebinde bulundu. Bu talep sonucu elde edilen parayla evin tutsat ödemelerinin yapıldığı bildirildi.

David Cameron'un gölge kabinesinin üyelerinden Michael Gove'un 2005-2006 yıllarında Londra'daki evinin tefrişi için 7 bin sterlin harcadığı ve bu parayı da devlete ödettiği belirlendi. Buna göre Gove bir koltuğa 331 sterlin, iki fil şeklindeki lambaya da 493 sterlin ödedi.

Bir başka Muhafazakar partili milletvekili Oliver Letwin sızıntı yapan borunun tamiri için evine çağırdığı tesisatçıya ödediği 2145 sterlini devletten alırken, Muhafazakar partili milletvekillerinin de iktidar milletvekilleri gibi bahçıvan masrafından, tamirata, ev kirasından, tutsat ödemesine, ampul parasından, köpek kulübesine, süpermarket faturasından, TV setine kadar her türlü alışverişlerinin faturasını masraf olarak devlete ödettikleri ortaya çıktı.

Muhafazakar parti lideri David Cameron, skandalın partisine uzanmasının ardından yaptığı açıklamada, konuyu bizzat takip edeceğini belirterek, bütün milletvekili arkadaşlarından devletten haksız yere aldıkları paraları son kuruşuna kadar geri ödemelerini istedi. Cameron, milletvekillerine aksi takdirde partiden atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklarını bildirdi.

Cameron, kendisinin de Oxfordshire bölgesindeki ikinci evinin 680 sterlin tutarındaki tamirat masraflarını devletin kasasına geri ödeyeceğini bildirdi.

Başbakan Gordon Brown da yaptığı açıklamada, geçen 4 yılda Avam Kamarası üyesi milletvekillerinin devletin kesesinden yaptıkları bütün harcamaların incelenmesi için bağımsız bir komisyonun oluşturulması gerektiğini söyledi.

İşçi Partili Toplumlararası İlişkiler Bakanı Hazel Blears da 2005 yılında Londra'daki bir dairenin satışından elde ettiği gelir için ödemesi gerekirken ödemediği 13.332 sterlinlik vergiyi en kısa sürede devlete ödeyeceğini açıkladı.

Bu arada Telegraph'ın bugünkü son hamlesi de Liberal Demokratlar'ın devlete haksız yere yaptırdıkları ödemelerin listesini yayımlamak oldu. Haberde yer alan iddialara göre, Liberal Demokrat milletvekilleri de diğer partilerdeki siyasetçileri aratmadı ve onlar da sallanan koltuktan evlerinin önüne yaptırdıkları pergolaya, hatta toz bezine kadar her türlü masraflarını vergi mükelleflerinin sırtına yükledi.

Haberde, Liberal milletvekili Andrew George'un kızının Londra'daki dairesinin tutsat ödemesini devlete yaptırdığı ve bu yolla devletten her ay 847 sterlin para aldığı belirtilirken, parti lideri Nick Clegg'den, eski lider Sir Menzies Campbell'e kadar bütün Liberal milletvekillerinin de tartışmalı masrafları bulunduğu öne sürüldü.

Liberal milletvekillerinin ilginç harcama kalemleri arasında pantolonlar için özel olarak üretilmiş ütü, toz almak için üretilmiş püskül, sallanan koltuk, eşlerle, çocuklarla ailece gidilen otel masrafları, yatak, lamba, TV seti, perde, kanepe, banyo seti, tamirat masrafları bulundu.