‘İki milyona yakın insanı öldürebilir’

Uzmanlar, domuz gribinin tarihi salgına dönüşmesinden korkuyor. En iyi senaryo 2 milyon insanı öldüren Asya salgını. En kötü senaryo ise 50 milyon kayba yol açan İspanya gribi

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Domuz gribi salgını alınan bütün önlemlere rağmen yayılıyor. Vaka ve virüsün görüldüğü yerlerin sayısındaki artış önlenemiyor. Şu ana kadar tespit edilen vaka 5 bini aştı. Bunlardan 61 kişi öldü. Şimdilik tehlike yok gibi görünse de virüsün yayılma hızı uzmanları kaygılandırıyor. Meksika'da bu ay sonuna kadar 23 bin kişinin hastalığa yakalanacağını belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları, bu hızla yayılması halinde H1N1 adlı virüsün milyonlarca insanın ölümüne yol açabileceğini belirtti.

TARİHE GEÇEBİLİR

Londra'daki Imperial College'da ders veren ünlü ekonomi tarihçisi Neil Ferguson da, domuz gribinin geçmişte milyonlarca insanın ölümüne yol açan tarihi salgınlar düzeyine erişme riski taşıdığını doğruladı. Ferguson İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, "İspanya'da 1918 yılında ortaya çıkan grip salgınında dünya çapında 50 milyon kişi öldü. 1957 yılında görülen Asya gribinde 2 milyon, 1968'deki gripte ise 1 milyon insan öldü. Şimdiki grip salgını, en fazla 1957 yılındakinin düzeyine varır. Onu geçmesi zor görünüyor" dedi.

MEKSİKA'DA ETKİN
Amerikan USA Today gazetesi ise Meksikalıların bünyesinin virüse karşı dirençsiz olabileceğini yazdı. Görülen vakaların yüzde 80'inin Meksika'da olduğunu belirten gazete, "Ulusal Genomik Enstitüsü, Meksikalıların genetik yaplarından dolayı H1N1 virüsüne karşı daha dirençsiz olduğunu tespit etti" diye yazdı. Meksika'da şu ana kadar yaşanan 61 can kaybından 56'sının bu ülkede olduğunu kaydetti. Bu arada DSÖ, dünya genelinde doğrulanan domuz gribi vaka sayısının 5 bin 261'e yükseldiğini duyurdu. ABD'de vaka sayısı 2 bin 600'a yükseldi, 3 kişi öldü. Meksika'da vaka sayısı 2 bin 059'a yükselirken, 56 kişi öldü. Kanada'da 1 ölü, 330 vaka; Kosta Rika'da 1 ölü 8 vaka görüldü. İspanya'da 95, İngiltere'de 68, Panama'da 16, Fransa'da 13, Almanya'da 12, İtalya'da 9, Brezilya'da 8, İsrail ve Yeni Zelanda'da 7'şer vaka tespit edildi.

Bir hapşırık 20 bin virüs
Domuz gribi riski bulunan ülkelerde en küçük bir ateşli vaka, hapşırık, yorgunluk belirtisi gösterenler alarma yol açıyor. Bu ortamda Singapur Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma da endişelerin bir noktaya kadar haklılığını ortaya koyuyor. Dr. Julian Tang'ın araştırmasına göre, bir kişi hapşırdığında etrafa yaklaşık 3 bin zerrecik ve bu zerreciklerde bulunan 20 bin virüs saçıyor. Çevresindeki çok sayıda kişiyi hasta edebileceğini belirten Dr. Tang, grip virüsü taşıyan daha büyük zerreciklerin havada daha uzun süre kaldığını da ekledi.

Meksika'ya faturası 4 milyar $
Başta hastalığın çıktığı Meksika olmak üzere birçok ülke, turların ve turist rezervasyonlarının iptal edilmesiyle karşı karşıya. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) ekonomik kriz temel alınarak yaptığı ilk tespitlerine göre uluslararası turizmin yüzde 3 düşmesi bekleniyor. Ancak bu rakamın ne kadarında domuz gribinin etkisi olduğu henüz tahmin edilemiyor. Meksika'nın kendi araştırmasına göre ise bu yılki turizm kaybı yaklaşık 4 milyar dolar olacak

'Grip virüsü değişime uğrayabilir'

Uzmanlık korkusu, domuz gribine yol açan virüsün genetik değişime uğrayıp daha tehlikeli bir hale gelmesi. Hong Kong Üniversitesi'nden virolog Guan Yi, virüsün diğer grip virüslerine maruz kalırsa değişime uğrayabileceğini söyledi, "Virüs sadece birkaç aydır ortada ve oldukça istikrarsız. İnsanlar arasındaki bulaşma oranı ve insan gribi virüsüyle birleşip değişme riski de artıyor..." dedi. Yeni virüste insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin bulunmasına dikkat çekti.

"Hazırlıklar tamam İstanbul'da grip yok"

İstanbul Valisi Muhammer Güler yaptığı açıklamada " Şunu kesinlikle ifade ediyorum ki İstanbul'da tespit edilmiş bir domuz gribi vakası yok" dedi. Güler Dedeman Otel'de Sağlık Bakanlığı tarafından domuz gribi gündemli yapılan toplantıda İstanbul'da domuz gribine karşı gerekli malzeme bulunduğunu ifade etti. Bu arada, Paris-İstanbul seferini yapan Air France uçağında Koreli bir yolcu, yüksek ateş belirtisi göstermesi üzerine ambulansla Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Fazla ayrıntı verilmedi.

'Yurt dışı seyahatini önermiyoruz'
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 81 ilin vali ve il sağlık müdürleri ile dünyaya korku salan ve birçok ölüme neden olan "domuz gribi" konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla bir araya geldi. Bakan Akdağ, "Bahsettiğimiz bu virüs yepyeni bir virüs. Artık gömleğini, elbisesini değiştirmiş bir virüs değil, yapısını tamamen değiştirmiş bir virüs. O nedenle toplumdaki tüm insanlar bağışıklık açısından bu virüse hazır değiller" dedi. Akdağ, Türk vatandaşlarına bu dönemde yurtdışı seyahati önermediklerini söyledi." Virüs Türkiye'ye gelirse yayılmaması için gerekli önlemleri alıyoruz. El temizliğine herkesin çok dikkat etmesi gerekiyor" diye konu