Korsanların bilgi merkezi Londra'da

Avrupa istihbarat servislerinin ortak raporunu ele geçiren İspanyol radyosu Somalili korsanların, İngiltere'den aldığı bilgilerle hareket ettiğini öne sürdü

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Afrika'nın Aden Körfezi'nde Somalili korsanların uluslararası bandıralı gemileri art arda kaçırması ve dünyanın askeri açıdan güçlü ülkerinin bile fidye isteyen silahlı korsanlara karşısında çaresiz kalması herkesi şaşırtıyor, akıllara hep "Bu işin arkasında başka güçler var" şüphesi geliyordu. İşte Avrupa istihbarat servisleri tarafından ortaklaşa hazırlanan ve İspanya'da bir radyo kanalının ele geçirdiği rapor bu şüpheleri doğrular nitelikte. Cadene SER radyosunun ele geçirdiği istihbarat belgelerinde korsanların İngiltere'nin başkenti Londra'da kaçıracakları gemiler ile ilgili tüm bilgileri toplayan bir merkezinin bulunduğu belirtiliyor. Korsan operasyonun ilk ayağında bilgi toplama işlemini yerine getiren Londra'daki ekip, korsanlara uydu telefonu ile tüm bilgileri ve gemilerin körfezden ne zaman ve hangi bölgeden geçecekleri bilgisini aktarıyor.

KARAGÖL DE BÖYLE KAÇIRILDI

Bilgi merkezi yalnızca Aden Körfezi'nde değil, Yemen, Dubai ve Süveyş Kanalı'ndan geçen tüm hedef gemilerin bilgilerini de korsanlara sunuyor. Karagöl gemisinin bilgilerinin de korsanların eline önceden Londra'daki bu merkezden ulaştığı vurgulandı. 5 bin 850 tonluk Karagöl'ün serbest bırakılması için Türk tarafı adına pazarlıkları yürüten Haldun Dinçel, "Korsanlar, Londra ile sürekli olarak irtibat halinde. Bu görüşmeler her gün düzenli uydu telefonu ile yapılıyor. Kargo gemilerinin rotalarını, yükleme noktalarını ve buna benzer tüm bilgileri kaçırmadan önce öğreniyorlar" dedi. Dokümanda korsanların İngiliz kargo gemilerine saldırmaktan özellikle kaçındıkları belirtilirken, bunun nedeni olarak da, Londra'daki faaliyetlere dikkat çekilmemesi, gösterildi.