Brown’u köşeye sıkıştıran gazeteci

Bilgi edinme hakkı başvurusu reddedilince dava açtı. 5 yıl sonunda kazandı, vekillerin özel harcamalarını devlete ödettiğini ortaya çıkardı. Bu skandal, Başbakan’ı istifa ya da erken seçim için köşeye sıkıştırdı

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Adı Heather Brooke. 38 yaşında bir gazeteci. Ailesi İngiliz. Büyüdüğü ülke ise Amerika. Ancak onu herkes, görev yaptığı İngiltere'de "hükümeti köşeye sıkıştıran kadın" olarak tanıdı. Kurduğu vakıf ve internet sitesi üzerinden ülkede ifade edinme özgürlüğünü savunan Brooke, İngiltere hükümetini milletvekilleri ve bakanlara yapılan ek ödemeleri açıklamaya zorladı. Ancak bu kolay olmadı. Genç gazeteci 5 yıl hukuk mücadelesi verdi.

"EN DOĞAL HAKKINIZ"

Bilgi edinme talepleri geri dönünce açtığı davayı kazandı. İşte o an kıyamet koptu! Ülke siyasetini alt üst eden, haftalardır manşetlerden inmeyen olayın kahramanı Associated Press'e röportaj verdi: "Burada bir itaat kültürü var. Halk, iktidardakilerin iyi olduğuna koşulsuz inanıyor. Ben şüpheci Amerikan kültüründen geliyorum. Paranızla ne yapıldığını bilmek en doğal hakkınız..." 2004'te, ABD'de çalıştığı dönemde yaptığı bir h a b e r i n benzerini yapmaya karar veren Brooke, İngiliz vekillerin harcamalarının açıklanmasını istedi.

İKİ MİLYON BELGE VAR

Hükümet reddetti. Ertesi yıl yine girişimde bulundu. Aldığı cevap aynıydı: Hayır! 2008'de ülkenin enformasyon ombudsmanına kadar gitti. Ondan çıkan karar "Açıklanmalı" şeklinde olunca, parlamento sözcüsü Michael Martin, üst mahkemeye giderek durdurma talebinde bulundu. Ancak mahkeme, Brooke'u haklı buldu. Hükümet, harcamaları haziranda açıklayacaklarını söyleyince Telegraph gazetesi harekete geçti ve geçen hafta 2 milyondan fazla belgeyi önceden ele geçirerek fırtınayı kopardı... Kriz olmasına, binlerce kişinin işini kaybetmesine rağmen vekillerin halktan vergi olarak toplanan paraları kendi özel işlerinde kullanması halkı öfkeden çıldırttı! Brooke, "Bu olayın en iyi yanı, insanlara yasaları kullanmayı göstermiş olmam" diye konuştu. Telegraph gazetesinin kayıtları kendisinden önce yayımlamasına ise kızmadığını ekledi.

At gübresinin faturası bile devlete
BİRÇOK milletvekilinin kendi evinde oturmasına rağmen kira ödeneği aldığı, İçişleri Bakanı Jacqui Smith'in eşinin otelde izlediği porno filmlerin parasının devlete ödettiği anlaşıldı. Milletvekillerinin evlerinin önüne yaptırdıkları pergola, salona aldıkları sallanan koltuk, köpekleri için kum, toz bezi gibi harcamalarını bile parlamentoya ödettiği ortaya çıktı. Devlete ödetilen masraflar arasında pantolon ütüsü, ailece gidilen tatilin otel faturası, TV seti, perde, at gübresi, banyo seti bile var...

Harcamaları geri ödeyecekler
KRİZDE iktidara yüklenen muhalefet lideri David Cameron, iş kendi partisine uzanınca geri adım attı. Kendi evinin 680 sterlinlik tamir ücretini ödettiği anlaşılan Cameron, bu parayı geri ödeyeceğini, aldıkları parayı geri ödemeyenleri partiden atacağını belirtti. En büyük fatura ise Sağlık Bakanı Phil Hope'a çıktı. 5 yılda mobilya ve tamir ve aksusarların için devlet kasasından 41 bin 709 sterlir harcadığı anlaşılan Hope, "seçmenlerinin güvenini geri kazanmak için parayı geri ödeyeceğini" açıkladı.