Haber turu

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Chavez muhalif kanalı kapatmakla tehdit ediyor
Sosyalist Başkan Hugo Chavez'in hedefinde, bu kez hakkında muhalif yayınlar yaptığı söylediği özel televizyon kanalı Globovision var. Chavez'in 24 saat haber yayını yapan kanalın yayınının anayasaya aykırı, anti-demokratik ve faşist olduğu gerekçesiyle kapatmakla tehdit ettiği öğrenildi. Kanalın yöneticisi Federico Ravell, suçlamaların gülünç olduğunu belirterek "Yapılanlar medyanın gözünü korkutmak için. Pes etmeyeceğiz" dedi.

İç savaşta 2 günde 2 hastane hedef oldu
Tamil gerillalarıyla hükümet arasında süren çatışmalarda yine bir hastane hedef oldu. Ülkenin kuzeyindeki bir hastaneye dün topçu saldırısı düzenlenince 50 sivil öldü. Önceki gün de aynı bölgede bir başka hastaneye füze saldırısı olmuş, 49 kişi ölmüştü. İki taraf da hastane saldırılarından birbirini sorumlu tutuyor. Ancak insan hakları kuruluşları bölgenin Tamillerin yoğun olduğu yerler olduğu gerekçesiyle hükümeti suçluyor.

Obama, üst düzey danışmanını İran'a gönderdi
Başkan Barack Obama'nın, "İkili görüşmelere açığız" dediği İran'a sürpriz bir şekilde danışmanı Rıza Nasr'ın gönderdiği öne sürüldü. İki ülke yetkililerince ziyaretle ilgili bilgi verilmedi. Ziyaretin arkasında İran meclis başkanı Ali Laricani ve selefi Gulam Ali Haddad Adel'in olabileceği belirtildi. Bölge uzmanı olan Nasr'ın ziyaretinde, serbest bırakılan gazeteci Roksana Saberi'nin olabileceği iddia edildi.

Saberi Irak savaşı hakkında gizli belgelere sahipmiş
ABD, casusuluk yapmakla suçlanıp bırakılan gazeteci Roksana Sabiri'nin avukatından ilginç iddia geldi. AFP'ye konuşan Avukat Salih Nikbaht "Müvekkilim, ABD'nin Irak saldırıları hakkında İran stratejik araştırma merkezince hazırlanan gizli bir rapora sahipti" dedi. İçeriği hakkında bilgi vermediği raporun Saberi'nin eline nasıl geçtiğini anlatmadı. 8 yıl hapse mahkum edilen Saberi, önceki gün serbest bırakıldı.