İşkence fotoğrafına Obama sansürü

ABD Başkanı Barack H. Obama, Irak ve Afganistan'da görev yapan bazı askerlerin tutuklulara yönelik şiddet uyguladığını belgeleyen fotoğrafların kamuoyuna teşhir edilmesi doğru bulmadığını açıkladı.

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 09:19
ABONE OL
Irak ve Afganistan'da tutuklulara yönelik işkence uyguladıkları iddiası ile sık sık gündeme gelen Amerikan askerlerinin bu eylemlerini kanıtlayan fotoğrafların kamuoyu ile paylaşılması ABD Başkanı Barack H. Obama'nın engeline takıldı.

Obama, bu fotoğrafların sergilenmesi halinde Amerikan karşıtlığının daha da körükleneceğini ve bölgede görev yapan Amerikan askerlerinin tehlikeye düşeceğini ifade etti.

Savunma Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada işkence fotoğraflarının Mayıs ayı sonunda kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilmişti. Ancak Başkan Obama'nın ulusal güvenliği tehlikeye düşüreceği yönündeki endişelerini belirtmesi üzerine, fotoğrafların kamuoyu ile paylaşılması yönünde karar alan mahkemede bu konunun yeniden görüşülmesi gündeme geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, "Başkan mahkemeye sunulan fotoğrafların yayınlanmasının iyi sonuçlar doğuracağı görüşlerine inanmıyor" dedi.

Obama, söz konusu fotoğrafların 2004 yılında Irak'taki Ebu Garip hapishanesinde ortaya çıkan skandal kadar hassas bir durumu yansıtmadığını ifade ederken, bu fotoğrafların yayınlanmaması yönündeki görüşünün, ortada bir işkence durumunun varlığını görmezden gelmek olmadığını sözlerine ekledi ve "Hiçbir şekilde bu duruma tolerans gösterilmeyecek" dedi.