Papa: Egemen bir Filistin yurdu şart

Katoliklerin ruhani lideri, Hz. İsa’nın doğum yeri Beytüllahim’de yaptığı konuşmada “Filistinliler egemenliği hak ediyor” dedi

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
PAPA 16'ncı Benedict'in Ortadoğu gezisinde dünkü durağı, Filistin'di. Hz. İsa'nın doğduğu yer olarak kabul edilen Beytüllahim'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşen Papa, "Egemen bir Filistin yurdu" çağrısında bulundu. Abbas'a "Papalık, atalarınızın topraklarında komşularınızla barış ve güvenlik içinde, uluslararası kabul edilmiş sınırlar içerisinde, egemen bir Filistin devletinin, halkınızın hakkı olduğunu destekliyor" dedi. Filistin lideri Abbas da Papa'dan, Filistin halkının çektiği acıların sona ermesi, İsrail ile yan yana, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması ve Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı için yardım istedi.

'ISRAİL ABLUKASI BİTSİN' DUASI

Papa'nın Beytüllahim'e gelişi ve düzenlediği sabah ayini nedeniyle dünyanın dört bir yanından sekiz bin kadar kişi saat 07.00'den itibaren Milad Kilisesi'nin de bulunduğu Manger meydanını doldurdu. Kilise korosunun söylediği ilahiler ve binlerce kişinin "Viva Papa, Viva Gazze" sloganları arasında özel zırhlı aracıyla gelen Papa, Gazze Şeridi'ndeki İsrail ablukasının son bulması için dua ettiğini söyledi. Ayrıca yetkililerden kentteki Hıristiyan varlığına değer vermelerini ve bunu desteklemelerini de istedi.