Pilotların flörtü 50 kişiyi öldürdü

ABD'nin Buffalo kentinde düşen uçağın karakutusunda, pilot ile yardımcısının pilotajla ilgisiz konuşmalar yapıp kuralları ihlal ederek şakalaştıkları ortaya çıktı

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
ABD'nin Buffalo kenti yakınlarında içindeki 49 yolcu ve mürettebat ile 12 Şubat'ta bir evin üzerine düşen uçakla ilgili ayrıntılar günyüzüne çıktı. Ülkede, uçak kazalarını soruşturan federal kuruluş Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) tarafından basına verilen karakutu kayıtlarına göre, New York'un Newark havaalanından kalkan Colgan Air'e ait Dash 8-Q400 yolcu uçağının pilotları, emniyet kemeri uyarısı yaptıktan sonra alçaldı. Kayıtlara göre, uçuş kabinindeki kaptan pilot Marvin Renslow (47) ve güzel yardımcısı kadın pilot Rebecca Shaw (24), iniş uyarısının ardından aralarında pilotajla ilgisiz konuşmaya başladı. Kadın pilot Shaw, kulaklarının ağır işittiği konusunda şaka yaptıktan sonra uçağın camlarının buzla kaplı olduğunu farketti ve Renslow'a "Senin ön camında da buz var mı" diye sordu. Kaptan pilot, "Benimkinde buz var, ya seninkinde?" diye yanıtladı. Genç pilot da "Evet, ama önemli değil" dedi. İki pilot bunun ardından da kendi deneyimleri konusunda kahkahalar atarak sohbete koyuldu. Bu konuşmalar İngiliz basınına "İki kaptan flörtleşerek 50 kişinin ölümüne neden oldu" diye yansıdı. Kazayı soruşturan ekip, pilotların buz koruma sistemini doğru çalıştırmadıklarını ve bunun uçağın düşmesine yol açmış olabileceğini düşünüyor.

EVİN ÜZERİNE DÜŞMÜŞTÜ

Karakutu kayıtlarına göre, korkunç kaza çabuk geldi. Uçağın 22.25'te inmesi gerekiyordu. 22.16'da Kaptan Pilot Renslow "Aman Tanrım" diye bağırırken, motorların tam gaz çalışma sesi duyuldu. Pilotlar, uçağı kontrol için manevra yapmaya çalışırken, sadece 17 saniye sonra Renslow "Düşüyoruz" şeklinde çığlık attı. Buffalo yakınlarındaki Clarence Center'da bir evin üzerine düşen uçak, ateş topuna dönüp, içindeki 49 kişiyle birlikte evin bir sakininin ölümüne neden olmuştu. Wall Street Journal gazetesi, pilotun kariyeri boyunca birçok testte başarısız olduğunu ve hiçbir şekilde bir acil duruma yanıt verebilecek düzeyde eğitim almadığını yazdı.