İngiltere Savunma Bakanlığı'nda kayıp bilgisayar bilançosu

İngiltere Savunma Bakanlığına ait hassas bilgiler içeren 28 dizüstü bilgisayarın 2009 yılının ilk beş ayında kaybedildiği açıklandı.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 10:28
ABONE OL
Savunma Bakanının Silahlı Kuvvetler'den sorumlu yardımcısı Bob Ainsworth tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamada, bilgisayarların ya çalışanlar tarafından kaybedildiği ya da Savunma Bakanlığının ülke çapındaki bürolarından çalındığı bildirildi.

2008 yılında 217 dizüstü bilgisayarı kaybeden Savunma Bakanlığının 2009 yılı "kayıpları" arasında ayrıca 20 adet taşınabilir hafıza çubuğu, çalışanlara ait ancak devletle ilgili hassas bilgilerin yer aldığı 4 kişisel bilgisayar ve bir BlackBerry telefon cihazı bulunduğu kaydedildi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, ciddi sonuçlar doğurabilecek kayıp ve hırsızlık vakalarının önüne geçilebilmesi için çok katı kuralların uygulamaya sokulduğunu belirtti.

Ainsworth, Parlamento'da kendisine yöneltilen yazılı soru önergesine verdiği yanıtta da kayıp ve hırsızlık vakalarının büyük ciddiyetle ele alındığını ve bu tür olayların önlenmesi için ciddi bir prosedür değişikliğine gidildiğini bildirdi.

Bu arada İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de 2008 ve 2009 yıllarında 18 cep telefonu ile 22 BlackBerry telefon cihazını kaybettikleri belirtildi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Ben Bradshaw, BlackBerry cihazlarındaki hassas bilgilerin güvenli şifrelerle korunduğunu ve cihazların kaybedildiğinin ortaya çıkmasından sonra hemen uzaktan silindiğini bildirdi.