Orada her gün 185 bin kişi bisiklete biniyor

Mayıs ayını "bisiklet ayı" olarak kutlayan ABD'nin New York kentinde hergün 185 bin kişi bisiklet kullanıyor.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 12:45
ABONE OL
Mayıs ayını 'bisiklet ayı' olarak kutlayan New York Ulaşım Birimi (Department Of Transportation) şehir içinde bisiklet kullanım oranın 2007 ila 2008 yılına oranla yüzde 35'lik bir artış olduğunu kaydetti. Şehir içinde günlük bisiklet kullanımının 185 bine çıktığını belirten yetkililer, kullanım oranındaki ciddi artışın sebebini 2 yıl içinde 220 milden 420 mile uzatılan bisiklet yoluna bağladı.

Şehir içindeki ana yollara eklenen bisiklet şeritlerinin New Yorkluları cesaretlendirdiğini belirten DOT yetkilisi Jannette Sadık-Khan, "Bisiklet sürmek bütçenize, sağlığınıza ve çevrenize yararlıdır" diyerek bisiklet kullanımı teşvik etti. Ulaşım birimi yetkilileri 'yollarda herkese var' dese de, durumdan memnun olmayanlarında olduğu kesin. Yollara eklenen bisiklet hatlarından dolayı ihtiyaçlarını karşılama noktasından sıkıntı çektiklerini belirten bir gurup işyeri, yeni bisiklet hatlarından dolayı işlerinin aksadığını savunuyor.

Bisiklet yollarından rahatsız olan işyerlerinin büyük kısmını Manhattan'daki 8'inci caddedeki işyerleri oluşturuyor. Yeni eklenen bisiklet hattıyla birlikte iki şeride inen 8'inci cadde bir gurup işyeri, mal yükleme ve boşaltma konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. İş yeri sahipleri bu durumun ise iş verimi ve gelirlerine olumsuz etki yaptığını ileri sürdü.