Türkiye’ye Ermenistan övgüsü

AB Daimi Temsilcileri Komitesi onay verdiği ortak tutum belgesinde Türkiye- Ermenistan yakınlaşmasını övdü

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 15.05.2009 ABONE OL
AVRUPA Birliği, Türkiye ile gelecek hafta gerçekleştireceği, iki taraf arasındaki en yüksek karar organı Ortaklık Konseyi için hazırladığı ortak tutum belgesinde, Türkiye- Ermenistan yakınlaşmasını övdü. AB'nin Daimi Temsilcileri Komitesi (COREPER), ilişkideki en son aşamayı değerlendirdiği ortak tutum belgesini dün kabul etti. 19 sayfadan oluşan belgede dikkat çeken unsurlar şunlar oldu:

ERMENİSTAN VURGUSU:
AB, Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme çabalarını cesaretlendiriyor. Son olarak iki ülke tarafından bu açıdan yapılan ortak açıklamadan dolayı memnuniyetimizi dile getiriyoruz.

REFORM ELEŞTİRİSİ:
Türkiye'de 2008'de yapılan siyasi reformlar sınırlı kaldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
:TCK'nın 30'uncu maddesinin değiştirilmesi olumlu etkilerini gösterdi. Ancak bazı diğer maddeler de ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına neden oluyor.

GÖÇ:
Terör olayları yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalanlara tazminat uygulamasından memnunuz. Ancak bu konuda ulusal bir strateji oluşturulması gerekli.

KÜLTÜREL HAKLAR:
Kürt televizyonu ve Ermeni radyosunun açılması memnun edici bir gelişme. Kültürel ve azınlık haklarının tam sağlanması için gerekli önlemlerin alınması çağrısı yapıyoruz.

İŞKENCEYLE MÜCADELE:
İşkence ve kötü muameleye karşı sıfır tolerans stratejisi kapsamında, kişisel dokunulmazlıklara karşı mücadele edilmeli. Belgede, KKTC'nin hava ve deniz limanlarını Güney Kıbrıs'a açmaması da eleştirildi.