Türkiye’ye Ermenistan övgüsü

AB Daimi Temsilcileri Komitesi onay verdiği ortak tutum belgesinde Türkiye- Ermenistan yakınlaşmasını övdü

Cuma 15.05.2009
ABONE OL
AVRUPA Birliği, Türkiye ile gelecek hafta gerçekleştireceği, iki taraf arasındaki en yüksek karar organı Ortaklık Konseyi için hazırladığı ortak tutum belgesinde, Türkiye- Ermenistan yakınlaşmasını övdü. AB'nin Daimi Temsilcileri Komitesi (COREPER), ilişkideki en son aşamayı değerlendirdiği ortak tutum belgesini dün kabul etti. 19 sayfadan oluşan belgede dikkat çeken unsurlar şunlar oldu:

ERMENİSTAN VURGUSU:
AB, Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme çabalarını cesaretlendiriyor. Son olarak iki ülke tarafından bu açıdan yapılan ortak açıklamadan dolayı memnuniyetimizi dile getiriyoruz.

REFORM ELEŞTİRİSİ:
Türkiye'de 2008'de yapılan siyasi reformlar sınırlı kaldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
:TCK'nın 30'uncu maddesinin değiştirilmesi olumlu etkilerini gösterdi. Ancak bazı diğer maddeler de ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına neden oluyor.

GÖÇ:
Terör olayları yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalanlara tazminat uygulamasından memnunuz. Ancak bu konuda ulusal bir strateji oluşturulması gerekli.

KÜLTÜREL HAKLAR:
Kürt televizyonu ve Ermeni radyosunun açılması memnun edici bir gelişme. Kültürel ve azınlık haklarının tam sağlanması için gerekli önlemlerin alınması çağrısı yapıyoruz.

İŞKENCEYLE MÜCADELE:
İşkence ve kötü muameleye karşı sıfır tolerans stratejisi kapsamında, kişisel dokunulmazlıklara karşı mücadele edilmeli. Belgede, KKTC'nin hava ve deniz limanlarını Güney Kıbrıs'a açmaması da eleştirildi.