Ülkesi uğruna ailesini feda etti

Uğruna ailesini görme şansını bile geri çevirdiği Burma’da ev hapsinde tutulan Suu Kyi, evine giren bir yabancı yüzünden yeniden tutuklandı

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Adını telaffuz etmesi zor. Ülkesinin haritada yerini bulmak da öyle. Ancak o, tüm dünyanın tanıdığı Nobel Barış Ödülü sabihi bir hukuk, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelecisi. Aung San Suu Kyi, Burma'da muhalefetteki Demokrasi Ulusal Ligi partisinin lideri. Ömrünün son 19 yılından 13'ünü ya ev hapsinde ya da hapishanede geçirdi. Bir süre yurtdışında sesini duyurduktan sonra 1988'de ülkesine döndüğü gün, ailesini de son görüşü oldu. Tutuklandı, 6 yıl ev hapsine mahkum edildi. 1995'te yarı anlamda özgür kaldı. Ülke dışına çıkması yasaklanmıştı.

'BEN BABAMIN KIZIYIM'

1999'da İngiliz akademisyen eşi Michael Aris, kanserin pençesinde son günlerini yaşıyordu. Cunta, onu ziyaret etmesine izin verdi. Ancak ülkeden çıkarsa bir daha dönemeyeceğini düşünerek bunu reddetti. Giderse bir daha asla ülkesine geri gelemeyecek, bir gün demokrasiye kavuşacağını uman halkının ona bağladığı umutları da tükenecekti. Eşi ve iki oğluna kavuşmak yerine, ülkesinde kalıp mücadeleyi sürdürmeye karar verdi. 2000'de tekrar ev hapsine alındı. İki yıl sonra bırakıldı. 2003'te demokrasi taraftarlarıyla hükümet yanlıları arasında çatışmalar çıkınca, cunta yönetimi ilk iş Suu Kyi'yi tekrar tutuklattı. 1991'de Nobel Barış Ödülü alan Suu Kyi, sürekli ev hapsinde tutulmasının "hayatını halkını temsil etmeye adama kararlılığını kamçıladığını"; ülkesini bağımsızlığa götüren General Aung San'ın kızı olarak başka türlü davranamayacağını söylüyor. Son gözaltı hapsi bu ay bitecekken, geçen hafta göz hapsinde olduğu villasına girdiğini söyleyen bir Amerikalı yüzünden yeniden hapisle karşı karşıya..

Seçimi aldı iktidara gelemedi
John Yettaw adlı Amerikalı, geçen hafta gölü yüzerek geçti ve Suu Kyi'nin evine girdi. Orada iki gece kaldı. Bu da siyasetçinin 27 Mayıs'ta bitecek ev hapsini tehlikeye attı. Oxford mezunu 63 yaşındaki Suu Kyi, dün evinden alınıp duruşmaya kadar hapse atıldı. 1988'de darbe yapan cunta, 1990'daki genel seçimi kazanan Suu Kyi'nin partisine yönetimi o tarihten beri devretmeyi reddediyor.

*DÜNYA GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR İÇİN TIKLAYINIZ...