Adada çözümün rengi siyah

Kıbrıs’ta halkın ve siyasilerin nabzını tuttuk. Taraflar birbirinin dilini, birbirinin şivesiyle öğreniyor. Siyasiler ise müzakerede anlaştıkları bölümleri siyaha boyuyor

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL

Yarım asırlık Kıbrıs sorununun çözümü için gösterilen uğraşılar bu kez sonuç verecek mi? Bu, adanın her iki kesiminde de en çok merak edilen soru işareti olmayı sürdürüyor. İki tarafta da karamsar kesim, "Çözülecek olsaydı Annan planının kabul edilmesiyle 2004'te çözülürdü" diyor. İyimserler ise "Annan planından çok daha iyisi bulunabilir" görüşünde. Diğer yandan Kıbrıs'ın her iki kesimini ziyaret edenler, yaşam standartları açısından iki toplum arasındaki farkın neredeyse uçurum boyutlarına ulaştığını görebiliyor.

ADA ŞİVESİ AĞIR

AB'nin son raporunda da belirtildiği gibi AB ülkeleri arasında ekonomisi bırakın zararı "kâra geçen" yegane ülke olan Kıbrıs Rum kesimindeki "ferahlık" gözler önüne seriliyor. Başkent Lefkoşa'nın en büyük alışveriş caddesini tam ortasından kesen Lokmacı (Rumca'da Ledra yolu) barikatının geçen yıl açılmasıyla Türklerle Rumlar aynı mağazalardan alışveriş yapabiliyor, aynı yerlerde yemek yiyebiliyor. Gençler, İngilizce bile olsa koyu sohbetlere giriyor. Dikkati çeken başka bir konu da Türkçe öğrenen Rumların, Rumca öğrenen Türklerden çok daha fazla olması. İşin ilginç tarafı Rumlar, öğrendikleri Türkçe'yi Kıbrıs Türkleri; Kıbrıslı Türkler de Rumca'yı Kıbrıs Rumu şivesiyle konuşuyor!

ESPRİLERİ BİLE AYNI

Kıbrıs'ta birbirinden 40 yıl kadar uzakta kalan toplumlar, şimdilerde yeniden tanışırcasına yakınlaşıyorlar birbirlerine. Yemeklerin, içkilerin aynı olması bir yana; kafa yapılarının, espri tarzlarının, hatta "Kıbrıslı olmayanlara" tavırlarının bile aynı olduğunu görmüş durumdalar. Bu ılıman iklim havasında, taraflar arasındaki resmi müzakerelerin de etkisi büyük. Liderler, adada sorunun temelinde yatan 6 ana başlık üzerinde ilk kez ortak bir belge hazırlamaya çalışıyor. Bu belgenin ilginç bir özelliği de var.

ANLAŞMANIN RENGİ
Taraflar üzerinde anlaşma sağladıkları paragraflar için "siyah" mürekkep; Rum tarafının itiraz ettiği paragraf; satır hatta kelimeler için "mavi" mürekkep; Türk tarafının itiraz ettiği paragraf, satır ve kelimeler için "kırmızı" mürekkep kullanıyorlar. Tarafların görüş ayrılıklarını vurgulayan bu "kırmızı" ve "mavi" ile yazılmış bölümler, tüm başlıkların görüşülmesinden sonra yeniden masaya yatırılacak ve müzakerelerin en önemli sürecini oluşturacak "alver" aşamasında pazarlık malzemesi olacak...