Domuz gribi vakalarında son durum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinden ölenlerin sayısının 72 olduğunu, hastalığa yakalananların sayısının 36 ülkede 8,451'e çıktığını açıkladı.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009 15:27
ABONE OL
DSÖ'ye göre, gribin ortaya çıktığı Meksika'da, 66 kişinin öldüğü hastalığa yakalananların sayısı 2,895. ABD'de ise 4 ölüm dahil kesinleşmiş vaka sayısı 4,714.

Kanada'da H1N1 virüsünden bir kişi öldü, 496 kişi hastalandı. Kosta Rika'da bir kişi öldü, 9 kişi virüs kaptı. İspanya'da 100, İngiltere'de 78, Panama'da ise 43 kesinleşmiş vaka bulunuyor.

*DOMUZ GRİBİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER İÇİN TIKLAYINIZ...

EKVADOR'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Ekvador Sağlık Bakanı Caroline Chang, 13 yaşındaki bir çocukta domuz gribine rastlandığını duyurdu.

Ekvador'da ilk domuz gribi vakası Mimai'den dönen 13 yaşındaki bir erkek çocuğunda rastlandı.

Guayaquil'de yaşayan çocuğun kimliği açıklanmazken, öğrenim gördüğü Amerikan okulunda en az 8 gün süreyle öğretime ara verildi. Atlanta'daki ABD Salgın Kontrol Merkezi'ne gönderilen örneklerin testlerinin sürdüğü kaydedilirken, Ekvador Hijyen Enstitüsü verilerine göre küçük çocukta ölümcül H1N1 virüsünün bulunduğu doğrulandı. Chang, ülkede 53 muhtemel vakanın bulunduğunu ve bunlardan 45'inin temiz çıktığını ifade etti.

Öte yandan Ekvador'da, Meksika'ya yönelik charter seferlerinin 2 hafta önce durdurulduğu açıklanmıştı.

İNGİLTERE'DE VAKA SAYISI 85'E YÜKSELDİ


İngiltere'de 7 yeni H1N1 gribi vakası tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 85'e yükseldiği bildirildi.

H1N1 virüsünü taşıdığı tespit edilen hastaların Londra'da yaşayan 4 çocukla İskoçya'nın Greenock bölgesinde yaşayan 3 kişi oldukları bildirildi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Londra'da ortaya çıkan 4 yeni vakanın, daha önce başkentte bazı okullarda ortaya çıkan vakalarla bağlantılı olduğunu ifade etti.

İskoçya'daki yeni vakaların ise bir anneyle 5 yaşındaki oğlu ve 16 yaşındaki bir genç kız oldukları açıklandı.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanlığının hastalığın kaynağı olarak görülen Meksika'ya yönelik seyahat kısıtlamaları yumuşatıldı. Daha önce Meksika'ya ''hayati bir sebep bulunmadıkça seyahat edilmemesini'' tavsiye eden İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz halkına artık Meksika'ya yapılacak seyahatler öncesinde yerel yöneticilerin tavsiyelerine uymalarını salık veriyor.

JAPONYA VE MALEZYA'DA YENİ DOMUZ GRİBİ VAKALARI


Japonya'da virüsün ülke içinde bulaştığı ilk domuz gribi vakası teyit edildi.

Sağlık Bakanı Yoiçi Masuzoe, televizyonda yaptığı açıklamada, yakın zamanda seyahat etmemiş olan erkek bir yüksekokul öğrencisinde H1N1 tespit edildiğini söyledi. Kobe şehrinden olan öğrencinin hastalığı, Japonya'nın teyit edilmiş 5. domuz gribi vakası oldu.

Maleyza'da da, ikinci domuz gribi vakasının tespit edildiği bildirildi.

H1N1 virüsü tesbit edilen hastanın, ülkedeki ilk domuz gribi hastasının arkadaşı olduğu, tedavileri devam eden 2 hastanın da kısa bir süre önce ABD'den geldiği belirtildi.

HİNDİSTAN, İLK DOMUZ GRİBİ VAKASINI DOĞRULADI

Hindistan, ilk domuz gribi vakasını doğruladı.

Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin New York kentinden Hayderabad'a gelen bir erkekte H1N1 virüsünün saptandığı belirtildi.

Bu açıklamayla Hindistan, ülkedeki ilk domuz gribi vakasını doğrulamış oldu.