Katil aristokrata 8 ay cezaya öfke

Kenya’da bir lordun torunu, bir siyahı öldürmekten 8 ay ceza aldı. Halk, torunun 5 yılda ikinci cinayetinden kurtulmasına tepki gösterdi

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
ABD'nin ilk siyahi başkanı seçilerek ülke tarihinde bir 'devrim' yapan Barack Obama'nın memleketi Kenya'da ırkçılık tartışmaları yaşanıyor. Nedeni, ülkeye bir asır önce göç etmiş bir İngiliz lordunun torunu olan Thomas Cholmondeley'in işlediği cinayet... Arazisine giren bir siyahı öldürmekten yargılandığı davada yalnızca 8 ay hapis cezası aldı. Hâkim, karara gerekçe olarak 40 yaşındaki Cholmondeley'in "Ben köpeklere ateş etmiştim" şeklindeki savunmasının "kasıtsız cinayet" hükmü için yeterli olduğunu gösterdi. 2005 yılında siyah orman işçisi Samson Ole Sisina'yı da aynı şekilde öldüren ve nefsi müdafaa yaptığını iddia ederek serbest kalan Cholmondeley'in davası tepkilere yol açtı. Mahkeme binası önünde toplanan çok sayıda siyah, hâkimler ve "katil" aleyhinde sloganlar atarak sert tepki gösterdi.

YARDIM ETMİŞ

Özellikle mahkeme başkanı Muga Apandi'nin "37 yaşındaki Robert Njoya vurulduktan sonra sanık tarafından yakın bir ilgi görmüştür. Bu bir kazadır" açıklaması halkı sokağa döktü. Protestocu gruplar ve Cholmondeley'in 5 yıl içinde vurduğu iki siyahinin yakınları "İki köpek öldürdüm: Ole Sisina ve Njoya" yazılı pankartlarla hukuk sistemi karşıtı eylem yaptı. Aristokrat aileye ait 22 bin 250 hektarlık arazi beyaz yerleşimcilerin 1940'larda siyahlara yaptığı zulümle filmlere bile konu olmuştu.