‘Siyasi partiler yasası değişmeli’

AB, Ortaklık Konseyi raporunda Türkiye’ye anayasal değişiklik ve koruculuk sistemi uyarısı yaptı

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Avrupa Birliği (AB) salı günü yapılacak ve Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olarak ilk defa katılacağı, Türkiye-AB arasındaki en yüksek karar organı Ortaklık Konseyi'nde, Türkiye'den birçok talepte bulunacak. Hükümetin son dönem çalışmalarına destek verecek. Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren belgede, Ankara'dan siyasi partiler yasasının değiştirilmesi, Güneydoğu'daki koruculuk sisteminin kaldırılması, Alevilerin ve Müslüman olmayan azınlıkların haklarının sağlanması, Türkiye'nin IMF ile bir an önce anlaşma yapması olmak üzere bir dizi talepler dile getirildi. İşte AB'nin talepleri:
SİYASİ PARTİLERE İLİŞKİN KURALLAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN: Siyasi partilerin işleyişini belirleyen Anayasal değişikliklerin de kapsamında olduğu "partilere yasal işlemlere" ilişkin kurallar gözden geçirilmeli. Hükümetin konuda önerdiği Anayasal değişikliklerden dolayı memnunuz.
ASKERLER SİYASETE MÜ- DAHALE ETMESİN: Ordunun halen siyasi hayatta etkisi var. Ordunun üst düzey mensupları, iç ve siyasi politika olmak üzere, kendi yetkilerini aşan konularda açıklama yapmaktan kaçınmalı. Meclis'in askeri harcamalar üzerindeki kontrolü güçlendirilmeli.
KORUCULUK SİSTEMİNİ KALDIRIN: Güneydoğu Anadolu Projesi'nin tamamlanması kararı memnun edici. Kürt vatandaşların da hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanması önemli. Koruculuk sisteminin kaldırılması gerekiyor.
IMF İLE ANLAŞMA YAPIN: Türkiye işleyen bir pazar ekonomisi. Türkiye'yi IMF ile yeni anlaşma yapma konusunda cesaretlendiriyoruz. Bu anlaşmanın yapılması, hem yatırımcının güvenini artırır hem de taze fon elde edilmesini sağlar.
'EKÜMENİK' PATRİK SIFATINI KULLANMALI: Heybeliada'daki Halki Semineri'nin açılması bu açından önemli. Mor Gabriel Manastırı'na ilişkin gelişmeleri de yakından takip edeceğiz. 'Ekümenik' Patrik, bu dini unvanını kullanmak konusunda serbesttir