25 yıllık iç savaş sona eriyor

Sri Lanka'nın on yıllardır devam eden iç savaşta son aşamaya girilirken, bu yıl ölen sivil sayısı Irak, Afganistan, Pakistan ve Gazze'de aynı dönemde ölen sivillerin toplam sayısını aştı.

Pazar 17.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009 13:57
ABONE OL
Birleşmiş Milletler, 20 Ocak-7 Mayıs arasında 7 bin etnik Tamil kökenli sivilin çatışmalarda öldüğünü açıklamıştı. Çatışma bölgesindeki sağlık yetkilileri ise, o zamandan beri bu rakama en az 1000 sivil can kaybının daha eklendiğini tahmin ediyor. Binlerce olmasa da yüzlerce asker ve militanın da aynı sürede öldüğü düşünülüyor.

Associated Press (AP) ajansı verilerine göre, Sri Lanka'daki bu can kayıpları Irak, Afganistan, Pakistan ve Gazze'de bu yılki çatışmalarda ölenlerin toplam sayısını geçti.

Irak'ta bu yıl yaklaşık 1500 Iraklı ve 66 Amerikan askeri, Afganistan'da yaklaşık 1800 sivil, militan ve asker, Pakistan'da yaklaşık 1600 kişi ölürken, yine İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 1100 ila 1450 kişi hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Barack Obama da, Sri Lanka'daki sivil can kayıplarının yüksek oranda olmasını eleştirmiş ve hükümetten "ayrım gözetmeden yapılan bombardımana" son vermesini istemişti.

Sri Lanka ordu sözcüsü Udaya Nanayakkara, bu sabah yaptığı açıklamada, Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) tarafından canlı kalkan olarak kullanılan sivillerin tümünün kurtarıldığını söylemişti. Sözcü, sivillerden 50 bin kadarının son 3 gün içinde kaçtığını, hükümet güçleri ile isyancılar arasındaki çatışmalarınsa sürdüğünü kaydetmişti.

BM, bu bölgede 50 ila 100 bin sivilin bulunduğunu tahmin ediyordu.

Sözcü Nanayakkara, Tamil gerillalarının elinde kalan son bölgeden gelen patlama sesleriyle ilgili olarak da, bunların intihar eylemcilerine ait olduğunu, intihar timlerinin askerlerin önüne gelip kendilerini havaya uçurduklarını ifade etmişti.

Sri Lanka hükümeti, 1983 yılından bu yana devam eden iç savaşta, ilk kez dün sahil bölgesinin kontrolünü ele geçirmiş, Tamil gerillalarının kaçış şansını ortadan kaldırmıştı. İntihar eylemleri geleneğine sahip Tamil gerillaları da, bu bozgunun ardından Sri Lanka'nın turizm merkezleri gibi ekonomik hedeflerine yönelecek yeni aşamaya geçebilecekleri uyarısında bulunuyor.

SAVAŞ BİTİYOR

Bu arada, Tamil gerillalarının bozguna uğratıldığı açıklamasının ardından hükümet halktan bayrak asması talebinde bulunurken, başkent Kolombo sokaklarında havai fişekler atıldığı ve kutlamalar yapıldığı belirtiliyor.

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, dün Tamil gerillalarıyla çeyrek yüzyıldır süren iç savaşı kazandıklarını söylemişti.

Yerel televizyon kanalları, bugün Ürdün'den dönen Rajapaksa'nın, ülkesine gelir gelmez toprağı öpme görüntülerini aktardı.

Devlet Başkanlığı yetkilileri, Rajapaksa'nın ilerleyen saatlerde televizyondan ulusa seslenerek resmi zafer açıklaması yapmasının ve daha sonra da Ulusal Kurtuluş Günü ilan edilmesinin beklendiğini aktarıyorlar.

Öte yandan, Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları'nın (LTTE) kurucu lideri Vellupillai Prabhakaran ve diğer üst düzey örgüt liderlerinin bulunduğu sığınakta büyük bir patlama olduğu öne sürülüyor. Daha önce canlı ele geçirilemeyeceğini açıklayan Prabhakaran'ın akıbeti hakkında söylentiler yayılıyor.

Sri Lanka'daki kaynaklar, Prabhakaran'a ait cesedin bulunduğunu iddia etti ancak bu haberler henüz netleşmedi. Ordu sözcüsü bu haberi yalanlasa da, askeri yetkililer cesedin Prabhakaran'a ait olup olmadığının saptanmaya çalışıldığını belirttiler.

Tamil gerillaları, ele geçmeleri durumunda kullanmak üzere yanlarında siyanür kapsülleri taşıdıklarını açıklamışlardı. Gerillalar, güvenlik güçleriyle çatışmaya son verdiklerini de ilan etti.

TAMİL GERİLLALARI: "ÇATIŞMAYA SON VERDİK"

Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillaları, güvenlik güçleriyle çatışmaya son verdiklerini bildirdi.

Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütünün sözcüsü Selvarasa Pathmanathan'ın kendilerine yakın bir internet sitesinde yayımlanan bildirisinde, "Bu muharebe, acı bir biçimde sona erdi" denildi.

Bildiride, "Halkımızı öldüren düşmana karşı tek seçeneğimiz kaldı: Silahlarımızı susturmaya karar verdik. Can kayıplarından üzüntü duyuyoruz" denildi.

Sri Lanka'da ordu, ayrılıkçı LTTE örgütüne yönelik uzun süreden beri geniş çaplı operasyonlar düzenliyor. Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, dün Tamil gerillalarıyla çeyrek yüzyıldır süren iç savaşta zafer ilan etmişti.