Afgan kadınlar başkanlık yarışında

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Silahların gölgesindeki Afganistan, devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. 20 Ağustos'ta yapılacak seçimlerde Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin en dişli rakipleri eski bakanlardan Abdullah Abdullah ve Eşref Gani. Ancak en dikkat çeken adaylar şüphesiz 42 erkeğe karşı yarışan iki kadın. Adaylardan milletvekili Şahla Ata, "Halkımız erkekleri denedi ama ellerine hiçbir şey geçmedi. Şimdi neden bir kadını seçmesinler" diyor. Ata, seçilirse 1978'de düzenlenen bir darbe sonucunda öldürülen eski Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Davut Han'ın ilerici vizyonunu devam ettireceğini söylüyor.

'KADINSIZ İLERLEME OLMAZ'
Ata, Karzai'yi "Ülkedeki sorunları çözmede başarısız zayıf bir irade" olarak tanımlıyor. Taliban'a karşı çözümünün ise "müzakere etmek veya onları yenecek politikalar üretmek" olduğunu söylüyor. Afganistan'a ilk kadın başkan fikrine dün Fransa'dan da destek geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner "Afganistan'da kadınlar olmadan ilerleme sağlanamaz. Demokrasinin geleceği kadınlardan geçer. Ayrıca Afgan kadınlarının cesaretine hayranım" dedi. Afganistan'da sık sık kadın hakları savunucularına saldırılar ve namus cinayetleri yaşanıyor.

EŞİNİN MİSYONUNU DEVAM ETTİRECEK
Devlet başkanlığına aday olan bir diğer kadın ise öldürülen eski bakanlardan Abdürrahman Fana'nın eşi Firuzan Fana. Aynı zamanda doktor olan 40 yaşındaki aday, "Eşimi öldürenlerden intikam almanın en iyi yolugörüşlerini devam ettirmek" diyor. Fana, seçilirse barışı, güvenliği, birliği, basın özgürlüğünü sağlayacağını ve ülkenin bağımsızlığını koruyacağını taahhüt ediyor.