İçi kafatası dolu konteynır bulundu

Tayland'da geçtiğimiz günlerde başkent Bangkok'a yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Sattahip ilçesi sahili açıklarında bulunan esrarengiz bir konteynır ve çevresindeki kafatasları ülkede merak uyandırdı.

Pazar 17.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009 13:28
ABONE OL
Ne zaman ve ne için denize atıldığı belli olmayan ve üstü mercan kayalıklarıyla kaplı olduğu için şimdiye kadar dikkat çekmeyen konteynırın içinde ne olduğu araştırılıyor. Yetkililer, şu ana dek net bir açıklama yapmadı. Bazı çevreler konteynırın sahile çıkarılarak incelenmesini isterken bazı çevreler bunu gereksiz, zahmetli ve pahalı buluyor.

Son ortaya atılan iddiaya göre, konteynır 17 Mayıs 1992'de yaşanan 'Kanlı Mayıs' olaylarında kaybolanlara ait iskeletleri barındırıyor.

1991 yılında kansız bir darbeyle iktidarı ele geçiren General Suchinda Kraprayoon'un 1992 seçimlerinden sonra parlamento dışından başbakan olarak atanmasından sonra başlayan gösteri ve protestolar sırasında askerler halkın üzerine ateş açmıştı. Kanlı olaylarda 52 kişi ölmüş, 3 bin 500 kişi tutuklanmış, tam miktarı bilinmeyen çok sayıda kişi de o günden sonra kaybolmuştu.

Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, bilim adamlarının konteynırın denize bırakılmasından beri yaklaşık 20 yıl geçtiğini söylediklerini, fakat Kanlı Mayıs'ın üzerinden 17 yıl geçtiğini, bu sebeple bu iddiaya inanmadığını söyledi. Başbakan, konteynırda bir delik açılarak içinde ne olduğunun kamera ile araştırılması yönünde talimat verdiğini belirtti.