Japonya şokta

Japonya'da domuz gribine yakalananların sayısı 44'e yükseldi.

Pazar 17.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009 16:36
ABONE OL
Japonya Sağlık Bakanlığı, Hyogo'da aralarında öğretmen, lise ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 29, Osaka'da ise 9 kişide H1N1 virüsünün teyit edilmesinin ardından 4'ü yabancılar olmak üzere ülkedeki kesinleşmiş vaka sayısının 44'e yükseldiğini açıkladı.

Japonya şu an salgının toplum arasında yaygın yayılma riski yüksek ülkeler arasına girdi. Salgının kontrol altına alınamaması halinde Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) alarm seviyesini beşten altıya yükselteceği kaydedildi.

Japonya, dün Kobe lisesindeki 8 öğrencide domuz gribini teyit etmişti. Osaka'daki vakaların ise Kobe Lisesi öğrencileriyle voleybol maçı yapan öğrenciler olduğu ifade edildi. Söz konusu 40 Japon vatandaşının yurtdışına çıkmadığı da kaydedildi.

Bu arada yerel medyanın haberine göre, Osaka'nın Ibaraki şehrinde bulunan Kansai Okura Lisesi'ndeki toplam 143 öğrencide Pazartesi gününden beri grip belirtileri görüldüğü bildirildi. Özel lisenin pazartesiden cumartesine kadar kapalı kalacağı belirtildi.

Osaka valisi Toru Hashimoto, salgının yayılmasının önüne geçmek için tiyatrolar gibi yerlerin etkinliklerini askıya almasını istedi. Kyodo ajansına göre, Osaka ve Hyogo'da 570 anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede yeni vakaların teyit edilmesinin ardından derslere belirli dönemlerde ara verilmesi kararı alındı.

Kyodo ajansı, DSÖ' nün acil durum komitesi üyesi Masato Tashiro'ya dayanarak, Japonya'da birkaç yüz kişiye çoktan domuz gribi bulaşmış olabileceğini duyurdu. Bu arada DSÖ, bu sabah itibariyle domuz gribine yakalananların sayısının 39 ülkede 8 bin 480'e yükseldiğini belirterek, hastalıktan ölenlerin sayısını da 72 olarak açıkladı.