Nasıl intihar eylemcisi oldu?

İngiltere'de 18 yaşındaki bir genç, The Sunday Times gazetesine, henüz 15 yaşındayken radikal İslamcı gruplar tarafından nasıl intihar eylemcisi yapılmaya çalışıldığını anlattı.

Pazar 17.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009 10:35
ABONE OL
Gazete, söz konusu gruplar içinde bulunan bir kişinin ilk kez durumunu bizzat anlattığını yazdı.

Gencin grupla ilişkisinin, güney Londra'da başarısızlığa uğrayan 21 Temmuz 2005 bombalı eylemini gerçekleştirmeye çalışan grubun hakimiyetindeki bir camide başladığını kaydeden gazete, o tarihte 15 yaşında olan gencin aynı zamanda gruba dahil edilenlerin en genci olduğunu belirtti.

Gruba dahil edilen 50 kişinin gizli bir ağ içinde önce teorik eğitimden geçirildiğini, bu kişilere sürekli onları şehit olmaya özendiren video kayıtları gösterildiğini anlatan genç, ''Bizi Pakistan'a gidip terörist eğitimi almaya ikna etmek için uğraşıyorlardı'' iddiasında bulundu.

O tarihte 50 kişilik gruptan bazı gençlerin Pakistan'a gitmeyi kabul ettiğini, ancak kendisinin yaklaşık bir yıl sonra gruptan ayrıldığını belirten ''Adam'' adındaki genç, kendisiyle aynı tarihlerde gruba katılanların nerede olduklarını bilmediğini söyledi.

The Sunday Times, kimliği güvenlik amacıyla gizli tutulan gencin, halen terör gruplarıyla ilişki kuran gençler için düzenlenmiş bir rehabilitasyon programına katılmakta olduğunu kaydetti.

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan programı halen 200 gencin izlediği ifade ediliyor.