Obama'ya "Mısır'da camiden seslen" talebi

İslam dünyasına yönelik 4 Haziran'da yapacağı konuşma için Mısır'ı seçtiği açıklanan Obama'ya mekân önerileri ortaya atılıyor. Mısırlıların en çok arzu ettiği mekân ise 1000 yıllık El Ezher Camisi...

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Mısırlı yetkililer, ABD Başkanı Barack Obama'nın gelecek ay İslam dünyasına sesleneceği konuşmayı ünlü El Ezher Camisi'nden yapmasını istiyor. Washington Post gazetesi, iki Mısırlı yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD'den ziyaret öncesi düzenlemeleri incelemek için gelen heyetin geçen hafta sonu konuşmanın yapılması muhtemel beş mekânı incelediğini ve listeyi üçe indirdiğini yazdı. Üç yer arasında El Ezher Üniversitesi içindeki cami ile iki salon bulunuyor. Ancak ABD'nin Kahire Büyükelçiliği Başkan'ın 4 Haziran'daki konuşmasını nerede yapacağı konusunda henüz karar verilmediğini açıkladı.

'MEMNUN OLURUZ'
El Ezher Şeyhi Muhammed Seyid Tantavi ise Obama'nın camide konuşmasını memnunlukla karşılayacaklarını belirterek, "Kin ve şiddete karşı adalet ve iyilik değerlerinin yayılması için dünya kültürleri arasında akla dayalı bir diyalogun kapısını açabilir" dedi. Elenen iki yer ise Kahire Üniversitesi ve Kahire Kongre Sarayı.

Guantanamo öfkesi giderek artıyor
ABD Başkanı Barack Obama, Bush'un Guantanamo'daki terör zanlılarını yargılamak için kurdurduğu özel askeri mahkemeleri lağvetmeyeceğini açıkladı. Bunun yerine sistemin iyileştirileceği kaydedildi. Karar insan hakları derneklerinin tepkisine yol açtı. Liberal basın da, "Obama Bush'u aratmıyor", "Umudumuz hayal kırıklığı yarattı", "Obama'dan 'U' dönüşü" manşetleri attı. Obama geçen hafta da ABD askerlerinin mahkûmlara işkencesini gösteren fotoğrafların yayınlanmasını engellemişti.