Suudi Kral'a açık mektup: Sivil lider istiyoruz

Kral Abdullah'a bir mektupla çağrıda bulunan 77 Suudi aydın, ülkenin sivil bir başbakana sahip olmasını isteyerek İngiliz modeli kraliyet önerisi yaptı

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Mutlak monarşi ve şeriat kuralları ile yönetilen Suudi Arabistan'da 2005'ten bu yana tahtta oturan Kral Abdullah'a açık bir mektup yazan 77 aydın ülkenin sivil bir başbakanı olan anayasal monarşiye geçmesi çağrısı yaptı. Hâkim, din adamı ve reform yanlısı akademisyenlerin imzasını taşıyan mektupta "Biz başbakanın halkın oy kullanabileceği sivil adayların katıldığı bir seçimle iktidara gelmesini öngören anayasal bir sistem istiyoruz" denildi. Reform yanlıları mektupta, Suudi Arabistan'da siyasi kurumlarda dengeli bir güç paylaşımına ihtiyaç olduğunu belirterek mevcut krallık sisteminin İngiltere, Ürdün ve Fas'ta uygulanan kısıtlı yetkilere sahip monarşi ile değiştirilebileceğini vurguladı. Yeni sistem içinde kraliyet ailesi üyelerinin kabine görevlerine kısıtlı sürelerle getirilmesi teklifi de yapıldı.

'YARGIDA BAĞIMSIZLIK'
Kral'ın ülkede yasama ve yürütme gücünü de elinde bulundurduğuna dikkat çekilerek, bu konuda da yeni sistemde 'güçler ayrılığı' kurulması istendi. Üyelerini atama yetkisi Suudi Kral'ın elinde bulunan Yargıçlar Yüksek Konseyi ve danışma görevi yapan Şûra meclisinin de, yine kraldan bağımsız ve diğer kuruluşları denetleme hakkına sahip bir statüye kavuşturulması istendi. Suudi Arabistan'ın mevcut yönetiminde Kral Abdullah ülkenin aynı zamanda başbakanı sayılıyor. Kardeşleri Veliaht Prens Sultan bin Abdül Aziz ve Prens Nayef bin Abdül Aziz de başbakan yardımcıları olarak kabul ediliyor.

'KRALI BİZ SEÇELİM'
Ayrıca, halkın oylarıyla seçilen yürütme organındaki parlamentonun yeni kralı da oyla seçmesi talebinde bulunuluyor. Kral'a mektup "Halkın seçim sürecine katılarak özgür seçimle sesini duyurması, ülkemizde demokrasinin gelişmesi ve politikada sağlıklı rekabet ortamının oluşturulması açısından en iyisi olacaktır" sözleriyle bitiyor. Art arda reform hareketlerinin Kral tarafından yapıldığı Suudi Arabistan'da ilk seçim 2005'te belediyeler için yapılmıştı. Ancak yeni bir seçim için bugüne kadar ne bir tarih verildi, ne de duyuru yapıldı. Önceki Kral Fahd 1982 yılında çıktığı tahtta 23 yıl kalmıştı.

Kral Abdullah her zaman reform yanlısı oldu
2005'TE ölen kardeşi Fahd'ın yerine tahta geçen Kral Abdullah, özellikle kadın hakları konusunda attığı yenilikçi adımlarla reformcu bir çizgide yürüdü. Tahta oturduğu süre içinde Suudi kadınına yerel ticaret odalarında oy kullanma hakkı vererek bir ilki gerçekleştirdi. Ülke tarihinde ilk kez bir kadını bakan yardımcılığına atadı. Radikal din adamlarının aşırı uçta verdiği fetvalara tepki gösterdi. Bu doğrultuda ahlak polisi komutanı Şeyh İbrahim El Gayt gibi radikal isimleri tasfiye etti. Kızların erken yaşta evlenmeye zorlanmasına da karşı çıkarak ilk kez 13 yaşındaki üç kızın nikâhlarının kıyılmasını reddeden kral oldu. Şûra Meclisi'ne verdiği direktifle ülkede 18 yaş altındaki kızlarla evlenilmesini yasaklayan bir tasarı hazırlattı.