59 mahkûmu polis kılığında kaçırdılar

Meksika'nın etkili uyuşturucu karteli Gulf'un üyeleri, polis kılığında girdikleri cezaevinden 59 kişiyi kaçırdı

Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
Domuz gribiyle boğuşan Meksika, bir yandan da suç örgütleriyle mücadele ediyor. Ancak her iki alanda da başarılı oldukları söylenemez! Domuz gribinde ölü sayısı 68'e yükselirken, bir süredir sesi soluğu çıkmayan uyuşturucu kartelleri yeniden harekete geçti. Kokain baronlarının çatışmalarında günde yirmi kişinin öldüğü ülke, bu kez de tarihi bir firarla gündeme geldi. 59 mahkûm önceki gün filmleri aratmayan bir senaryoyla kaçırıldı. Zacatecas eyaletindeki Cieneguillas Cezaevi'nde yaşanan olayda, ülkenin en büyük suç kartelli "Gulf"un üyeleri, federal polis kılığında cezaevine geldi ve 59 kişiyi serbest bıraktı.

HELİKOPTERLE GELDİLER

15 araç ve bir helikopterle gelen çete, mahkûmları başka yere nakletmek için görevlendirildiklerini söyleyerek içeriye girdi. Kaçakların büyük bölümünün kartelin silahlı kanadına mensup olduğu belirtildi.

40 BİN ASKER GÖREVDE
Cieneguillas Cezaevi'ndeki (solda) firardan sonra polis alarm verdi. Sınır kontrol noktalarında konuşlanan polis, olağanüstü tedbirler aldığını açıkladı. Meksika Devlet Başkanı uyuşturucu kartelleriyle savaşın süreceğini; bu iş için 40 bin askerin canla başla çalıştığını söyledi.