Esad: Türkiye'siz masaya oturmayız

Suriye lideri, SABAH Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak'ın da aralarında olduğu bir grup Türk gazeteciyle bir araya geldi. Şafak'ın sorularını yanıtlayan Esad, İsrail ile barış görüşmeleri hakkında "Türkiye'nin arabuluculuğu konusunda mutabakata vardık" dedi

Pazartesi 18.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, ülkesi ile İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerde Türkiye'den rol çalmaya kalkışan Fransa ve Mısır'a "Görüşmeler yeniden başlarsa, Türkiye'siz asla masaya oturmayız" mesajı verdi. Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaretini izleyen Türk gazetecilerle Halep'teki sarayında bir araya geldi. Esad, "PKK kadrolarının üçte birinin Suriye yurttaşı olduğu söyleniyor. Ankara ile görüşmelerinizde, Suriye'den örgüte katılımları önleme konusu da masaya geliyor mu" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bu rakam kesin değil. Zaten herhangi bir tarafın rakamı doğru olmayabilir. Ama sayıları bir de olsa, bin de olsa, teröre karşı işbirliği şart. Zaten görüşüyoruz ve yapıyoruz da."

'ABD, İŞBİRLİĞİ ÖNERDİ'
Özellikle ABD'nin "Suriye'nin teröre destek verdiği" iddialarını reddeden Esad, bu konuda ilginç bir değerlendirme yaptı: "ABD bize teröre karşı işbirliği önerdi. Hem de yaptırımları uzattıktan hemen sonra. Bir ülkeyi hem teröre destek vermekle suçlayıp, hem de terörle mücadeleye destek istemek nasıl bağdaşabilir? Ama onların terörden kastettiği, örneğin Filistin'de direniş hareketleriyse, cevabımız açık: Destekliyoruz, çünkü direniş hareketlerini halk destekliyor. Biz halkı destekliyoruz. Bu durumda halk terörist mi oluyor?" Diğer sorular ve Esad'ın yanıtları şöyle: n ABD ile terörün tanımı, örneğin Hamas konusunda bir uzlaşma oldu mu? Esad: Hayır. Çünkü ABD'ye göre, onlara karşı tavır alan herkes terörist oluyor. Biz ise bir ülkenin işgalini, insanların öldürülmesini, evlerinden yurtlarından sürülmelerini terör olarak görüyoruz.

'TÜRKİYE İÇİN ANLAŞMIŞTIK'
* Suriye'nin İsrail'le dolaylı barış görüşmelerinde Fransa ve Mısır'ın Türkiye'nin etkinliğini azaltmaya yönelik çabalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Esad:
Türkiye son 6-7 yılda doğruluğunu kanıtladı. Başka bir ülke bu rolü oynamak isterse, Türkiye'nin özelliklerini taşımalı. Ayrıca İsrail'le masaya ilk oturduğumuzda, süreçte taraflardan birinde hükümet değişikliği veya başka kestirilemeyen gelişmeler olursa, Türkiye'nin arabuluculuğunun devam edeceği konusunda mutabakata vardık.

'YASANIZI MODEL ALACAĞIZ'
* Suriye'de demokratikleşme süreci ne durumda?
Esad:
Ülkemizin güvenlik sorunları öncelikli olduğu için ne yazık ki bu alanda geç kaldık. Ancak ciddi hazırlıklarımız var. Örneğin, parlamentoyu iki kanatlı yapmaya hazırlanıyoruz. Yani millet meclisinin yanı sıra bir de senato olacak. Siyasi partiler ve seçim yasalarını değiştireceğiz. Türkiye'nin yerel yönetimler reformu yasasını getirttik. Onu Suriye için model almayı amaçlıyoruz.

* Siz Ortadoğu'daki alışılmış liderlerden farklı bir portre çiziyor, arabanızı kendiniz kullanıyor, yolda durup halk arasına karışıyorsunuz...
Esad:
Reformları yapmak için yola çıktığınızda gerçekçi bir çizgi tutturabilmeniz için halkın ne düşündüğünü öğrenmeniz hayati önem taşıyor. Halkın sorunlarını raporlardan öğrenemezsiniz. Bizzat hissetmeniz, paylaşmanız gerekli. Çünkü bir yönetim için önemli olan, halkın gözünde meşruluğudur.

* Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışı Suriye'de nasıl karşılandı?
Esad:
O çıkış, bireysel bir hareket olsaydı, pek etki yapmayabilirdi. Ancak Erdoğan'ın hareketi halkın duygularını, halkın tepkisini ve İsrail'e cevabını yansıtıyor. O nedenle yankısı çok büyük ve kalıcı oldu. Erdoğan hiçbir Batı ve Ortadoğu liderinin yapamadığı cesareti gösterdi. Çok onurlu bir çıkıştı. O yüzden de Suriye halkının derin sevgisini kazandı.