İsrail ile "insansız uydu aracı" krizi

Türkiye ile İsrail arasında şimdi bir "insansız uydu aracı" sorunu yaşanıyor.

Pazartesi 18.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009 12:14
ABONE OL
Türkiye'nin, teslimatı geciktiği için İsrail'den Heron insansız uydu aracını almaktan vazgeçebileceği belirtilirken İsrail IAI şirketi, en büyük sorununun Türk şirketince geliştirilen kameranın çok ağır olmasından kaynaklandığını öne sürdü. Türk tarafı ise, kamera meselesinin İsrail şirketlerince ceza ödememek için bahane olarak kullanıldığını söylüyor.

Milli Savunma Bakanlığı'nın, İsrail'in IAI ve Elbit şirketlerine ısmarladığı, 10 adet İsrail yapımı Heron saldırı insansız uydu aracının teslimatı geciktiği için almaktan vazgeçmeyi düşündüğü kaydediliyor. İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, "Türkiye, gecikme nedeniyle insansız uydu aracı anlaşmasını iptal edebilir" derken 185 milyon dolarlık Heron anlaşmasının 2005 yılında imzalandığını ve araçların bir yıl önce teslim edilmesi öngörüldüğünü anımsattı.

"ABD, ARAÇLARIN KÜRT ASİLERİNE KARŞI KULLANILABİLECEĞİ İÇİN REDDETMİŞTİ"

Gazete, Ankara'nın söz konusu araçların İrsalli şirketlere ısmarlamasının nedenini anlatırken de "Türkiye, ABD'nin, araçların Kürt asilerine karşı kullanılmasından korktuğu için benzer ekipmanı satmayı reddetmesi üzerine İsrail'den almaya karar vermişti" diye yazdı.

Türk basınına dayanarak Türk askeri kaynakların, İsrailli şirketlerinin gecikmelerden projeye de katkı yapan Türk şirketinin Aslan'ı sorumlu tuttuklarını söylediklerini kaydeden Haaretz, "IAI ise, en büyük sorunun, Türk şirketince geliştirilen kamera olduğunu söyledi. Kamera fazla ağır ve aracın 30 bin fit yükselmesini engelliyor" diye yazdı.

"İSRAİLLİ ŞİRKETLER CEZA ÖDEMEMEK İÇİN BAHANE ÜRETİYOR"

Gazete, Türk tarafının ise, İsrailli şirketlerinin anlaşmanın hükümlülüklerinin ihlali nedeniyle ceza ödememek için bahaneler ürettiklerini söylediğine dikkat çekerken de, "Türk Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, Pazar günü Haaretz'e İsrailli şirketlerin, kameranın ağırlığının ve bunun yaratabileceği sorunların farkında olduğunu ve bunun bir "sorun oluşturmayacağı' sözünü verdiklerini söyledi" diye yazdı.